Portal Pszczelarski

Tadeusz Dylon zwiastuje korzystne zbiory miodów wiosennych

Autor zdjęcia: Jarosław Gerczak

pszczelarstwo podkarpackie Tadeusz Dylon Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Rzeszowie miód wiosenny

Jeszcze kilka tygodni temu, Prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie obawiał się nagłego wzrostu temperatur i szybkiego przekwitania kwiatów. Teraz przekonuje, iż "nie należy narzekać", ponieważ sezon 2018 zapowiada się jednak lepiej niż poprzedni.

Jak informuje Portal Spożywczy, Tadeusz Dylon przyznaje, iż przyspieszona wegetacja roślin zaskoczyła pszczoły, ponieważ nie były one gotowe na wcześniejsze pojawienie się kwiatów na drzewach i krzewach. Około dwutygodniowe przyspieszenie wegetacji jest niekorzystne dla owadów, ponieważ - jak twierdzi prezes - nie zdążyły się one jeszcze wtedy odpowiednio biologicznie rozwinąć.

Jednakże, zdaniem Tadeusza Dylona, tegoroczny sezon zapowiada się lepiej niż ubiegły. Ciepła pogoda, pozbawiona gwałtownych burz i wichur sprzyja miodobraniu, więc trzeba być dobrej myśli. Według niego, pszczoły na Podkarpaciu zebrały już nektar z wierzby iwy, mniszka i rzepaku.

Jak czytamy na Portalu Spożywczym, na Podkarpaciu znajduje się 110 tysięcy rodzin pszczelich prowadzonych przez cztery tysiące pszczelarzy, a głównym wytworem pasiek jest miód ze spadzi iglastej (tak zwanej rosy miodowej), która występuje latem na igłach i gałęziach jodły i świerka. Miód spadziowy charakteryzuje się dużą zawartością składników odżywczych, dlatego często nazywany jest miodem "królewskim".

Opracowano na podstawie:

Portal Spożywczy, Zbiory miodów wiosennych mogą być lepsze niż przed rokiem, http://www.portalspozywczy.pl/slodycze-przekaski/wiadomosci/zbiory-miodow-wiosennych-moga-byc-lepsze-niz-przed-rokiem,158270.html, Data publikacji: 2018.05.11, Data odczytu: 2018.05.13

Czytaj również:

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Rzeszowie nie cieszy się z nagłego ocieplenia



Liczba wyświetleń artykułu: 1573

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Miodobranie - krok po kroku

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

Biały miód leśny z Mount Oku

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Rola murarki ogrodowej w uprawach sadowniczych

Historia pasieki rodzinnej Netczuków

Kopulacja i rozwój murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich