Portal Pszczelarski

Konkurs Pszczelarz Roku 2017 rozstrzygnięty

Ramka pszczela. Autor zdjęcia: Jarosław Gerczak

pszczelarstwo w Polsce Pszczelarz Roku 2017 Pasieka Medus Maria Kołosowska Jan Kołosowski

Czwarta edycja konkursu "Pszczelarz Roku" dobiegła końca. 10 maja 2018 roku w siedzibie Ministerstwa i Rozwoju Wsi odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród, która została poprzedzona konferencją "Pszczelarstwo a zrównoważony rozwój obszarów wiejskich". Laureatami konkursu zostali Państwo Maria i Jan Kołosowscy.

Konkurs "Pszczelarz Roku" organizowany jest przez Fundację Edukacji Ekonomicznej i Rozwoju Obszarów Wiejskich już po raz czwarty. Według organizatorów, głównym zadaniem konkursu jest popularyzacja polskiego pszczelarstwa i dobrych praktyk pszczelarskich oraz promowanie polskiego miodu. Konkurs dedykowany jest dla wszystkich pszczelarzy, dzięki czemu stwarza okazję do integracji środowiska, wymiany doświadczeń i daje szansę na ewentualne rozpoczęcie współpracy.

Wraz z finałową galą konkursu, odbyła się również ogólnopolska konferencja pt. "Pszczelarstwo a zrównoważony rozwój obszarów wielskich", podczas której zebrani mieli okazję wysłuchać trzech prelekcji. Podczas tej konferencji, pszczelarze mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy z zakresu unijnych i krajowych środków wsparcia dostępnych w Polsce oraz uzyskania wiedzy, jakie korzyści niesie za sobą współpraca pszczelarzy i rolników. Podczas wystąpień omówiono również temat wsparcia rynku produktów pszczelich, poprzez wykorzystanie środków pochodzących z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Obecny na konferencji minister Krzysztof Jurgiel przedstawił zebranym dane dotyczące pszczelarstwa w Polsce:

  • w Polsce w 2017 roku było ponad 1,55 miliona pni pszczelich oraz ponad 68 tysięcy pszczelarzy
  • Polska zajmuje 3 miejsce w Unii Europejskiej pod względem liczebności pni pszczelich
  • w 2017 roku zebrano 15 tysięcy ton miodu
  • ceny miodu utrzymują się na podobny poziomie do lat ubiegłych
  • sprzedaż detaliczna jest nadal głównym kanałem dystrybucji produktów pszczelich

Minister Jurgiel zapewniał również zebranych, iż importowany miód nie stanowi konkurencji dla rynku rodzimego, a dzięki wsparciu pszczelarstwa ze środków publicznych (poprzez Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa w Polsce), zarówno produkcja, jak i przetwórstwo miodu stają się coraz nowocześniejsze. Ponadto, minister zwracał uwagę na pozytywne zmiany wynikające z prowadzonych przez ministerstwo działań dotyczących zapobiegania zjawisku nadmiernej śmiertelności pszczół.

Opracowano na podstawie:

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Święto Pszczelarzy – wyniki konkursu Pszczelarz Roku, http://www.minrol.gov.pl/Ministerstwo/Biuro-Prasowe/Informacje-Prasowe/Swieto-Pszczelarzy-wyniki-konkursu-Pszczelarz-Roku, Data publikacji: 2018.05.10, Data odczytu: 2018.05.12Liczba wyświetleń artykułu: 1597

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk

2018-05-16 21:03:25

Gratuluję! To tytuł, który zobowiązuje! :)

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.