Pszczoły na dachu Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu maja się dobrze 2018
Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego - Piotr Całbecki, poinformował o dobrym stanie pasieki znajdującej się od 2016 roku na dachu Urzędu Marszałkowskiego. Pszczoły szykują się do kolejnego sezonu, a opieka pszczelarzy z Regionalnego Związku Pszczelarzy w Toruniu im służy.
Toruńska pasieka miejska składa się aktualnie z pięciu uli, w każdym z nich przebywa aktualnie około 10 tysięcy pszczół. Jak czytamy w komunikacje podanym przez rzecznika prasowego Urzędu Marszałkowskiego - Beatę Krzemińską, szacuje się, iż w szczycie sezonu każdy z uli będzie zasiedlony przez 50 tysięcy owadów. Profesjonalną opieką nad pasieką zajmuje się Regionalny Związek Pszczelarzy w Toruniu. Władze od początku istnienia pasieki współpracują z pszczelarzami, którzy czuwają zarówno nad zdrowiem i bezpieczeństwem pszczół, jak i mieszkańców.
Władze miasta przewidują, że pierwsze miodobranie odbędzie się w czerwcu. Zeszłoroczne wyniki badań, przeprowadzone przez Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa wykazały, iż miód z toruńskiej pasieki jest "czysty zdrowy i bezpieczny".
Toruń przez cały rok aktywnie wspiera inicjatywy dotyczące ochrony owadów zapylających. Władze miasta na szeroką skalę promują pszczelarstwo miejskie. Aktualnie w Toruniu pasieki znajdują się na przykład w Ogrodzie Zoobotanicznym, w Wojewódzkim Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej czy w Centralnym Laboratorium Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, w którym to można nawet obserwować prace i aktywność owadów za pomocą stałej transmisji na żywo udostępnionej na stronie Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa: http://piorin.gov.pl/pszczoly-w-inspekcji
Opracowano na podstawie:
Kujawy Pomorze, Nasza pasieka przed pierwszym tegorocznym miodobraniem, https://www.kujawsko-pomorskie.pl/informacje-prasowe/32473-nasza-pasieka-przed-pierwszym-tegorocznym-miodobraniem, Data publikacji: 2018.05.02, Data odczytu:2018.05.09
Liczba wyświetleń artykułu: 1791
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!