Portal Pszczelarski

Całkowity zakaz stosowania trzech pestycydów z grupy neonikotynoidów

neonikotynoidy klotianidyna imidacloprid tiametoksam

Przedstawiciele państw członkowskich Unii Europejskiej poparli w dniu 27 kwietnia 2018 roku propozycję Komisji Europejskiej przewidującą całkowity zakaz stosowania (poza szklarniami) trzech pestycydów z grupy neonikotynoidów. Rozporządzenie dotyczące tego zakazu zacznie obowiązywać prawdopodobnie przed końcem 2018 roku.

Neonikotynoidy stosowane są w rolnictwie na szeroką skalę od około 20 lat. Niestety wiele badań wykazuje ich niekorzystny wpływ nie tylko na ośrodkowy układ nerwowy szkodników, ale również pszczół i innych owadów pożytecznych. Co więcej, istnieją badania wykazujące ich szkodliwość dla ptaków, bezkręgowców wodnych, a nawet – poprzez badania wykonane na szczurach - dla ludzi.

Już w 2013 roku Komisja Europejska poważnie ograniczyła możliwość stosowania trzech z pięciu, zatwierdzonych jako substancje czynne do stosowania w środkach ochrony roślin, pestycydów (klotianidyna, imidacloprid i tiametoksam). W wydanym wtedy rozporządzeniu, zobligowano państwa członkowskie do przedłożenia tak zwanych "informacji potwierdzających" dotyczących oceny ryzyka stosowania tych substancji w sytuacjach, które były nadal dozwolone. Po dokonaniu oceny tych informacji, Europejski Urząd do spraw Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wydał 28 lutego 2018 raport, w którym stwierdzono dotychczasowe ograniczenia za niewystarczające.

Po wynikach analiz przeprowadzonych przez EFSA, kilka państw członkowskich wskazało - w marcu 2018 roku – na istotne znaczenie tej grupy trzech pestycydów w uprawie między innymi buraka cukrowego. Dopiero 27 kwietnia 2018 roku państwa członkowskie poparły propozycję Komisji w kwestii całkowitego zakazu zewnętrznego stosowania rzeczonych trzech neonikotynoidów. Przeciwko zakazowi opowiedziały się cztery kraje członkowskie, osiem (w tym Polska) wstrzymały się od głosu. Komisja zapowiedziała przyjęcie stosownego rozporządzenia, które zacznie obowiązywać jeszcze w 2018 roku.

Po wejściu w życie tego rozporządzenia, stosowanie preparatów zawierających którykolwiek z trzech wymienionych pestycydów, będzie dozwolone prawdopodobnie jedynie w szklarniach. Państwa członkowskie mają jednak możliwość wnioskowania o przyznanie odstępstwa od zakazu dla szczególnie istotnych upraw, takich jak na przykład uprawa buraka cukrowego.

Opracowano na podstawie:

Komisja Europejska, Neonikotynoidy, https://ec.europa.eu/food/plant/pesticides/approval_active_substances/approval_renewal/neonicotinoids_en, Data odczytu: 2018.05.08
Komunikat Komisji Europejskiej: http://europa.eu/rapid/press-release_MEX-18-3583_en.htm?locale=en, Data odczytu: 2018.05.08
ABC Birds, Wpływ neonikotynoidów na ptaki i bezkręgowce: http://abcbirds.org/wp-content/uploads/2015/05/Neonic_FINAL.pdf, , Data odczytu: 2018.05.08
PLOS, Wpływ neonikotynoidów na szczury: http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0032432, , Data odczytu: 2018.05.08



Liczba wyświetleń artykułu: 1886

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Etykiety na słoikach z miodem

Jak rozpoznać dojrzały miód?

Edukacja pszczelarska najmłodszych

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Kaczka w marynacie korzennej pieczona w miodzie pitnym

Naleśniki ze skórką cytrynową i pyłkiem pszczelim

Kutia wigilijna z miodem pitnym