Portal Pszczelarski

Grudzień w pasiece

Na zdjęciu: ule przykryte śniegiem. Źródło zdjęcia: publicphoto.org/pics/2012/01/30/Winter-Apiary_Bee-Hives-in-Winter__26344-480x320.jpg

pszczoła miodna zimowla kłąb zimowy grudzień w pasiece pasieka zimą zalecenia pszczelarskie rok w pasiece obowiązki pszczelarza

Grudzień w pasiece

Zima w pasiece to czas, gdy pszczelarz nie ma zbyt wiele pracy bezpośrednio przy pszczołach. Te bowiem znajdują się w kłębie w ulu i nie wylatują na zewnątrz. Nie oznacza to, że w pasiece nie ma w tym czasie kompletnie nic do zrobienia.

Pszczelarz powinien raz na jakiś czas skontrolować pasieczysko, ale w taki sposób, by niepotrzebnie nie denerwować ani nie niepokoić pszczół. Warto sprawdzić, czy ule stoją i są całe. Zdarza się bowiem, że są one przewracane przez wiatr lub niszczone przez ptaki. Trzeba też się upewnić, czy szybki zasłaniające wylotki znajdują się na swoim miejscu. Oczywiście, przygotowania do przetrwania rodziny pszczelej w zimie ich właściciel powinien czynić już pod koniec lata. To od jego działań w dużej mierze zależy, w jakim stanie rodzina pszczela przetrwa zimę i jaka będzie jej siła wiosną po zimowli.

Pszczoły w grudniu znajdują się już w doskonale ukształtowanym kłębie zimowym. Mają przy tym dość spory zapas miodu, który wystarcza całej rodzinie nawet na kilka tygodni. Gdy pokarm się kończy, pszczoły które znajdują się na zewnątrz kłębu zaczynają odsklepiać komórki z miodem, a następnie kropelka po kropelce podają miód pszczołom znajdującym się wewnątrz. Kłąb w czasie zimy nieustannie się porusza – przesuwa się ku górze, gdyż właśnie tam znajdują się zapasy miodu. Z zewnątrz pszczelarz może w tym czasie usłyszeć ciche pobrzękiwanie. To znak, że pszczoły w kłębie doskonale radzą sobie w walce z głodem i zimnem i nie wymagają ingerencji z zewnątrz.

Podczas gdy pszczoły zimują, pszczelarz może wykorzystać te wolne chwile na dokształcanie się. Wielu właścicieli pasiek zajmuje się w tym czasie czytaniem fachowej literatury lub bierze udział w szkoleniach czy konferencjach. Grudzień i inne miesiące zimowe to najlepszy czas, by porozmawiać o pszczołach – w sezonie pszczelarskim jest bowiem tyle pracy w pasiece, że na rozmowy i dokształcanie nie pozostaje zbyt wiele czasu.

Opracowano na podstawie:
Stanisław Dubiel, Zima w pasiece pszczelej, www.lodr.pl, 3.11.2014 r.

Grudzień w pasiece - artykuły powiązane

Zalecenia pszczelarskie na styczeń

Co robić, gdy śnieg zasypie wyloty przy ulach?

Zimowy osyp pszczół - co robić?

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Pierwszy oblot pszczół po zimowli

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 8720

Komentarze z forum pszczelarskiego

michal1972 2014-01-04 12:13:15

Oby. Obawiam się, że taka kolej rzeczy jaka ma miejsce w tym momencie może mieć bardzo negatywne skutki.

mlody_pszczelarz 2014-01-06 19:59:22

mnie juz denerwuje, ze grudzien i styczen takie cieple, facelia nawet pieknie rosnie, a miala byc na wiosne jako ozima posialem  Współpracują z portalem:

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Pszczoły nasze wspólne dobro - cykl szkoleń pszczelarskich 2017

Jaki osyp pszczół po zimowli 2017?

Apel do Ministra Rolnictwa ws. zakazu stosowania pestycydów 2017

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016