Grudzień w pasiece

Na zdjęciu: ule przykryte śniegiem. Źródło zdjęcia: publicphoto.org/pics/2012/01/30/Winter-Apiary_Bee-Hives-in-Winter__26344-480x320.jpg
Grudzień w pasiece
Zima w pasiece to czas, gdy pszczelarz nie ma zbyt wiele pracy bezpośrednio przy pszczołach. Te bowiem znajdują się w kłębie w ulu i nie wylatują na zewnątrz. Nie oznacza to, że w pasiece nie ma w tym czasie kompletnie nic do zrobienia.
Pszczelarz powinien raz na jakiś czas skontrolować pasieczysko, ale w taki sposób, by niepotrzebnie nie denerwować ani nie niepokoić pszczół. Warto sprawdzić, czy ule stoją i są całe. Zdarza się bowiem, że są one przewracane przez wiatr lub niszczone przez ptaki. Trzeba też się upewnić, czy szybki zasłaniające wylotki znajdują się na swoim miejscu. Oczywiście, przygotowania do przetrwania rodziny pszczelej w zimie ich właściciel powinien czynić już pod koniec lata. To od jego działań w dużej mierze zależy, w jakim stanie rodzina pszczela przetrwa zimę i jaka będzie jej siła wiosną po zimowli.
Pszczoły w grudniu znajdują się już w doskonale ukształtowanym kłębie zimowym. Mają przy tym dość spory zapas miodu, który wystarcza całej rodzinie nawet na kilka tygodni. Gdy pokarm się kończy, pszczoły które znajdują się na zewnątrz kłębu zaczynają odsklepiać komórki z miodem, a następnie kropelka po kropelce podają miód pszczołom znajdującym się wewnątrz. Kłąb w czasie zimy nieustannie się porusza – przesuwa się ku górze, gdyż właśnie tam znajdują się zapasy miodu. Z zewnątrz pszczelarz może w tym czasie usłyszeć ciche pobrzękiwanie. To znak, że pszczoły w kłębie doskonale radzą sobie w walce z głodem i zimnem i nie wymagają ingerencji z zewnątrz.
Podczas gdy pszczoły zimują, pszczelarz może wykorzystać te wolne chwile na dokształcanie się. Wielu właścicieli pasiek zajmuje się w tym czasie czytaniem fachowej literatury lub bierze udział w szkoleniach czy konferencjach. Grudzień i inne miesiące zimowe to najlepszy czas, by porozmawiać o pszczołach – w sezonie pszczelarskim jest bowiem tyle pracy w pasiece, że na rozmowy i dokształcanie nie pozostaje zbyt wiele czasu.
Opracowano na podstawie:
Stanisław Dubiel, Zima w pasiece pszczelej, www.lodr.pl, 3.11.2014 r.
Grudzień w pasiece - artykuły powiązane
Zalecenia pszczelarskie na styczeń
Co robić, gdy śnieg zasypie wyloty przy ulach?
Zimowy osyp pszczół - co robić?
Liczba wyświetleń artykułu: 8965
Komentarze z forum pszczelarskiego
michal1972 2014-01-04 12:13:15
mlody_pszczelarz 2014-01-06 19:59:22

Wyniki badań nad życiem pszczół w niemieckich lasach 2023
Badanie życia pszczół w lesie Edyta Glebocki

Opolska Pszczoła Miodna - rozstrzygnięto konkurs 2023
Rozstrzygnięcie konkursu Dariusz Buzun

Pszczoły wybudziły się w styczniu 2023
Pszczoły poczuły wiosnę Jakub Wojas

Pszczoły rozpoznają kwiaty po kolorach i wzorach
Odkryto kolejne umiejętności pszczoły! Jakub Wojas

Zalecenia pszczelarskie na czerwiec
Obowiązki pszczelarza w czerwcu Portal Pszczelarski

Pszczela motywacja – system nagradzania warunkowany dopaminą
Jak zmotywować pszczołę miodną? Agata Koń-Ulman

Azjatyckie pochodzenie pszczoły miodnej 2021
Czyżby pszczoły miodne pochodziły z Azji? Jakub Wojas
