Portal Pszczelarski

Pszczoły prawdopodobnie poradziły sobie z zimą 2017/2018

pszczelarstwo w Polsce sezon pszczelarski 2017 zimowla pszczół Waldemar Kudła Polski Związek Pszczelarski

Pierwsze relacje pszczelarzy dają powody sądzić, iż w sezonie 2017/2018 pszczoły w większości regionów przezimowały bez większych problemów. To bardzo dobra informacja, biorąc pod uwagę fakt i wcześniejszy sezon był pod tym względem wyjątkowo niekorzystny.

Jak informuje Top Agrar, w sezonie 2016/2017, według szacunków resortu rolnictwa, straty w rodzinach pszczelich wyniosły około 25% w skali kraju. W kilku województwach zanotowano upadki w granicach 1/3 zazimowanych rodzin pszczelich. Co prawda, oficjalnych danych, jak na razie brak, ponieważ nadal trwają przeglądy pasiek, jednak - według zapewnień Waldemara Kudła, prezydenta Polskiego Związku Pszczelarskiego - ten sezon jest o wiele lepszy od poprzedniego.

Pszczelarze obawiają się jednak zagrożeń w postaci warrozy oraz skutków działania środków ochrony roślin. Halina Kostrzewska, wicedyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii podkreśla, iż w 2017 roku odnotowano 12 przypadków zatruć i podtruć pszczół. W związku z powyższym resort rolnictwa pracuje nad "Krajowym planem działania na rzecz ograniczenia ryzyka związanego ze stosowaniem środków ochrony roślin", który będzie zbiorem zasad jakimi powinni kierować się rolnicy w trakcie prowadzenia prac polowych.

Opracowano na podstawie:

Top Agrar, Przezimowanie pszczół – dobre wieści, https://www.topagrar.pl/articles/aktualnosci-branzowe-uprawa/przezimowanie-pszczol-dobre-wiesci/, Data publikacji: 2018.04.28, Data odczytu:2018.04.29



Liczba wyświetleń artykułu: 1807

Komentarze z forum pszczelarskiego

eryk16 2018-05-10 06:45:02

To chyba była najlżejsza zima od kiedy pamiętam. U mnie pszczoły są w zdrowiu i w sile, aż miło popatrzeć :) Zobaczymy jeszcze jak z pożytkami, bo w tym roku wszystko kwitnie o 2 tygodnie wcześniej niż zwykle...

oro54 2018-05-11 20:56:39

Zima zimą, ale wychodzi na to, że sezon 2018 będzie bardzo krótki. Pszczelarzę już kilkadziesiąt, ale nie pamiętam sytuacji, aby kwitnący mniszek spotkał się z kwitnącymi: rzepakiem i akacją. W południowej Wielkopolsce równocześnie kwitnęły: mniszek, sady,rzepaki oraz robinia akacjowa. Dzisiaj widziałem pierwszą kwitnącą lipę, a jest dopiero pierwsza dekada maja. Za dwa lub trzy tygodnie zakwitną lipy i koniec poważniejszych pożytków, a będzie to dopiero początek czerwca. Oj będzie się działo w pasiekach - obym był złym prorokiem.

Kryspin 2020-06-21 13:27:31

Witam. W dobie powszechnego ocieplenia wszystkie zalecenia z literatury pszczelarskiej można czytać z przymrużeniem oka.W tym roku 2020 rzepak zakwitł u mnie dokładnie 8 kwietnia.Przed rzepakiem kwitły sady.To całe bajanie o tym że ciepła zima nie sprzyja pszczołom to zwykła bajka.Przy ciepłej zimie pszczoły spożywają mniej zapasów, mniej się spracują nie muszą tak intensywnie ogrzewać ula. A to że wcześnie zaczną czerwić ! To tylko się cieszyć.Będą gotowe na wczesne pożytki. Nawroty chłodów im nie szkodzą jeśli są w ocieplanych ulach.Ja tylko hoduję takie rodziny o wczesnym rozwoju. Do uli już w lutym idzie ciasto,woda i pyłek.Ule wielkopolskie trzymam na ciepło,górę i dół.Gniazdo dostosowane do wielkości rodziny. Co ma zaszkodzić moim pszczołom ? Wilgoć ,przecież w powałce są pajączki.



  Współpracują z portalem:

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Pierniczki na miodzie

Kurczak z sosem sojowym i miodem

Sałata z grejpfrutem, serem pleśniowym i sosem winegret z miodem