Portal Pszczelarski

Wystartowała akcja pszczelarska Sprzyjamy Pszczołom

pszczelarstwo wielkopolskie akcja pszczelarska Sprzyjamy Pszczołom

W Centrum Ogrodniczym "Zielonym do Góry" w Gozdowie (pow. kolski) w dniu 21 kwietnia 2018 r. zainaugurowano akcję "Sprzyjajmy Pszczołom". Podczas wydarzenia dyskutowano między innymi na temat roślin inwazyjnych oraz dystrybuowano materiały edukacyjne przygotowane przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.

Głównym celem przyświecającym pomysłodawcom akcji "Sprzyjajmy Pszczołom" jest edukowanie społeczeństwa w kwestii niezwykle istotnej roli jaką odgrywają owady zapylające w przyrodzie. Program skierowany jest do klientów Centrów Ogrodniczych w całej Polsce. Organizatorzy mają nadzieję zachęcić społeczeństwo do tworzenia miejsc przyjaznych pszczołom oraz roślinom miododajnym.

Podczas wydarzenia zorganizowanego w Centrum Ogrodniczym "Zielonym do Góry", znaczą uwagę poświęcono roślinom inwazyjnym, czyli takim gatunkom, które poprzez swoją wysoką ekspansywność stanowią zagrożenie dla światowej bioróżnorodności. Skutkiem dyskusji była decyzja o wyłączeniu z akcji "Sprzyjamy pszczołom" wszystkich roślin uznanych za inwazyjne.

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, przedstawiła - między innymi - przygotowany przez siebie "Kodeks Dobrych Praktyk - Ogrodnictwo wobec roślin inwazyjnych obcego pochodzenia". Publikacja ta jest zbiorem zasad pozwalających uniknąć przenikania gatunków obcych do uprawianych przez nas ogrodów. Kodeks został przygotowany i zaakceptowany przez ekspertów oraz specjalistyczne instytucje.

Impreza cieszyła się ogromny zainteresowaniem dzieci i młodzieży, ponieważ - poza dyskusjami merytorycznymi - można było nauczyć się tworzenia domków dla pszczół oraz przyjrzeć się z bliska pracy trzmieli i murarek. Organizatorzy zapowiedzieli już, że kolejna akcja - zaplanowana na 2019 rok - będzie trwała dużej i będzie bogatsza o nowe atrakcje.

Opracowano na podstawie:

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Dla ochrony bioróżnorodności, http://www.gdos.gov.pl/sprzyjamy-pszczolom-2, Data publikacji: 2018.04.27, Data odczytu: 2018.04.28

Pliki do pobrania:

Kodeks Dobrych Praktyk - Ogrodnictwo wobec roślin inwazyjnych obcego pochodzenia



Liczba wyświetleń artykułu: 1638

Komentarze z forum pszczelarskiego

Lukasz_Baniak 2018-05-09 18:36:21

Bardzo dobre przedsięwzięcie. Trzymam kciuki za powodzenie akcji w 2019 roku!



  Współpracują z portalem:

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Sałatka kobieca Keep smiling z miodem

Różowe stringi z miodem

Kurczak teriyaki z miodem

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Metody oceny stopnia inwazji Varroa destructor

Varroa destructor - znaczenie i rys historyczny

Varroa destructor - cykl życiowy i rozwojowy

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016