Portal Pszczelarski

Ciasto czekoladowe z miodem – komentarz do przepisu

Na zdjęciu: ciasto czekoladowe z miodem. Źródło zdjęcia: 3.bp.blogspot.com/-G2pvl69kE1s/UXbhokl63BI/AAAAAAAAEso/3LxvP1NRzN8/s1600/IMG_0329.JPG

przepis z miodem miód ciasto czekoladowe z miodem ciasto czekoladowe ciasto z miodem

W związku z pojawiającymi się zapytaniami do redakcji Portalu Pszczelarskiego, pragnę uzupełnić przepis na ciasto czekoladowe z miodem o komentarz mojego syna – Łukasza. Oto jego uwagi do przepisu:

Dowiedziałem się od depozytariuszek tego przepisu praktykujących to ciasto od święta, że kakao jest kluczowe dla tego przepisu - od jego jakości zależy efekt końcowy i dlatego to ciasto (jak też i wiele czekoladowych ciast na bazie naturalnego kakao) nie zawsze dobrze wychodzi. Nie mniej ważna jest margaryna i jej ilość. Produkty powiny być schłodzone do mieszania (tłuszcz miękki, "półpłynny", ale nie gorący ani ciepły). Miód należy dodać do cukru waniliowego oraz do margaryny.

Można w zależności od rodzaju składników zmiejszyć ilość tłuszczu lub dodać więcej mąki, jednak zawsze trzeba ją przesiać przez sito podobnie jak kakao. Wszystko zależy od jakości i rodzaju produktów, ale to zawsze oceniała gospodyni "na oko" i nie sposób tego ująć w przepisie. Margarynę można zastąpić dobrym masłem. Mnie osobiście, pomimo najlepszych chęci to ciasto nigdy nie wyszło za dobrze (przy kilku co najmniej próbach), za to na święta przygotowane dawniej przez babcię wychodziło jak należy. Stąd nie tylko sam przepis ale znajomość jego wykonania i doboru proporcji do jakości składników przekazywana była z pokolenia na pokolenie.

Ciasto to z natury jest tłustsze (wyraźnie zostawia ślad na pergaminie piekarskim) niż dziś wypiekane murzynki i temu nie można się dziwić. Dawniej wypieki były bardziej kaloryczne. Mimo to nie może ociekać tłuszczem. Miód stosowano taki jakiego było najwięcej - rzepakowy i wielokwiatowy, zazwyczaj już częściowo skrystalizowany. Do ciasta jednak trzeba go rozgrzać w ciepłej (nie gorącej!) wodzie do postaci lejącej. Zmniejsza się też ilość margaryny do ok. 2/3 kostki jeśli daje się śmietanę 30%.Tyle dowiedziałem się jeszcze o tym przepisie, poza samymi notatkami z których pochodzi. Mam nadzieję, że to pomoże w uzyskaniu zadowalającego efektu, ale jak zaznaczyłem, nie jest to łatwe ciasto i nie zawsze wychodzi.

Zobacz również:

Ciasto czekoladowe z miodem - przepis

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 3789

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Kradzież 3 uli w okolicach Tyńca 2017

Budowa domku dla zapylaczy w Mikołowie 2018 - warsztaty

Podstawowy kurs o pszczołach i pszczelarstwie (4/5) 2015/2016

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Sałata z grejpfrutem, serem pleśniowym i sosem winegret z miodem

Kurczak z sosem sojowym i miodem

Pierniczki na miodzie

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Sprzedaż miodu przez Internet - opodatkowanie

Przygotowanie projektów w ramach programu Wsparcia Rynku Produktów Pszczelich 2016/2017

Obowiązki pszczelarza na koniec roku podatkowego

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.