Portal Pszczelarski

Ciasto czekoladowe z miodem – komentarz do przepisu

Na zdjęciu: ciasto czekoladowe z miodem. Źródło zdjęcia: 3.bp.blogspot.com/-G2pvl69kE1s/UXbhokl63BI/AAAAAAAAEso/3LxvP1NRzN8/s1600/IMG_0329.JPG

przepis z miodem miód ciasto czekoladowe z miodem ciasto czekoladowe ciasto z miodem

W związku z pojawiającymi się zapytaniami do redakcji Portalu Pszczelarskiego, pragnę uzupełnić przepis na ciasto czekoladowe z miodem o komentarz mojego syna – Łukasza. Oto jego uwagi do przepisu:

Dowiedziałem się od depozytariuszek tego przepisu praktykujących to ciasto od święta, że kakao jest kluczowe dla tego przepisu - od jego jakości zależy efekt końcowy i dlatego to ciasto (jak też i wiele czekoladowych ciast na bazie naturalnego kakao) nie zawsze dobrze wychodzi. Nie mniej ważna jest margaryna i jej ilość. Produkty powiny być schłodzone do mieszania (tłuszcz miękki, "półpłynny", ale nie gorący ani ciepły). Miód należy dodać do cukru waniliowego oraz do margaryny.

Można w zależności od rodzaju składników zmiejszyć ilość tłuszczu lub dodać więcej mąki, jednak zawsze trzeba ją przesiać przez sito podobnie jak kakao. Wszystko zależy od jakości i rodzaju produktów, ale to zawsze oceniała gospodyni "na oko" i nie sposób tego ująć w przepisie. Margarynę można zastąpić dobrym masłem. Mnie osobiście, pomimo najlepszych chęci to ciasto nigdy nie wyszło za dobrze (przy kilku co najmniej próbach), za to na święta przygotowane dawniej przez babcię wychodziło jak należy. Stąd nie tylko sam przepis ale znajomość jego wykonania i doboru proporcji do jakości składników przekazywana była z pokolenia na pokolenie.

Ciasto to z natury jest tłustsze (wyraźnie zostawia ślad na pergaminie piekarskim) niż dziś wypiekane murzynki i temu nie można się dziwić. Dawniej wypieki były bardziej kaloryczne. Mimo to nie może ociekać tłuszczem. Miód stosowano taki jakiego było najwięcej - rzepakowy i wielokwiatowy, zazwyczaj już częściowo skrystalizowany. Do ciasta jednak trzeba go rozgrzać w ciepłej (nie gorącej!) wodzie do postaci lejącej. Zmniejsza się też ilość margaryny do ok. 2/3 kostki jeśli daje się śmietanę 30%.Tyle dowiedziałem się jeszcze o tym przepisie, poza samymi notatkami z których pochodzi. Mam nadzieję, że to pomoże w uzyskaniu zadowalającego efektu, ale jak zaznaczyłem, nie jest to łatwe ciasto i nie zawsze wychodzi.

Zobacz również:

Ciasto czekoladowe z miodem - przepis

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 3055

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.