Portal Pszczelarski

Pobierz aplikację i pomóż w badaniach nad zapylaczami

pszczelarstwo w Polsce Stowarzyszenie Natura i Człowiek znajdź trzmiela aplikacja pszczelarska

Stowarzyszenie Natura i Człowiek ruszyło z projektem badawczym dotyczącym rozmieszczenia trzmieli na terenie naszego kraju. Każda osoba posiadająca telefon z systemem operacyjnym Android może pobrać specjalnie dedykowaną aplikację i stać się członkiem tej inicjatywy.

Zgodnie z informacjami wynikającymi z Europejskiej czerwonej listy pszczół, brak jest dostatecznych danych na temat rozmieszczenia większości gatunków pszczół. W związku z tym, Stowarzyszenie Natura i Człowiek postanowiło podjąć działania w celu zapełnienia tej luki. Z uwagi na ogromny teren i niewielką ilość ekspertów zajmujących się siedliskami i rozmieszeniem pszczół w Polsce, członkowie organizacji postanowili zaangażować jak największą liczbę grup społecznych do swojego nowatorskiego projektu badawczego.

Stowarzyszenie, od kilku lat, prowadzi z powodzeniem badania nad występowaniem trzmieli na terenie Dolnego Śląska. Jak informują działacze na swojej stronie (www.nic.org.pl) – do tej pory udało im się oznaczyć 25 gatunków trzmieli (z 36 występujących w Polsce). Zainicjowany w tym sezonie projekt ma na celu rozszerzenie tej akcji na cała Polskę.

Dzięki aplikacji "Znajdź trzmiela", każda osoba posiadająca telefon lub inne urządzenie z systemem operacyjnym Android, może być aktywnym wolontariuszem podczas ogólnopolskiej akcji monitoringu trzmieli. Zrobione - za pomocą wspomnianej aplikacji - zdjęcie trafia do specjalnej bazy, na podstawie której specjaliści oznaczają występowanie danego gatunku w konkretnym terenie. Stowarzyszenie zapowiada coroczne publikowanie "Raportu ze społecznego monitoringu trzmieli".

Jak informuje Gazeta Wrocławska, są to pierwsze w Polsce badania dotyczące rozmieszczenia trzmieli w naszym kraju. Przedstawiciele organizacji mają więc nadzieję na czynny udział społeczeństwa w tym projekcie.

Opracowano na podstawie:

Gazeta Wrocławska, Ile gatunków pszczół w Polsce jest zagrożonych wyginięciem? Pomóż w badaniach nad zapylaczami!, http://www.gazetawroclawska.pl/wiadomosci/a/ile-gatunkow-pszczol-w-polsce-jest-zagrozonych-wyginieciem-pomoz-w-badaniach-nad-zapylaczami,13127120/, Data publikacji:2018.04.25, Data odczytu:2018.04.30

 



Liczba wyświetleń artykułu: 1956

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2018-05-06 19:32:44

Szkoda, że nie ma apki na iphone :(



  Współpracują z portalem:

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Łosoś w musztardzie i miodzie

Marchewka z jabłkiem i miodem

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Miodobranie - krok po kroku

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie