Portal Pszczelarski

Zgnilec amerykański w gminie Mikstat 2018

pszczelarstwo wielkopolskie zgnilec amerykański zgnilec amerykański w gminie Mikstat zgnilec amerykański w Przyborowie Mikstat Przyborowo

W pasiece w Przeborowie, w gminie Mikstat stwierdzono ognisko zgnilca amerykańskiego pszczół. Krzysztof Lamek, Powiatowy Lekarz Weterynarii wydał stosowne rozporządzenie i wyznaczył teren zapowietrzony w promieniu sześciu kilometrów.

Jak czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia Powiatowego Lekarza Weterynarii w Ostrzeszowie, wydanego w dniu 20 kwietnia 2018 roku - stwierdzenie ogniska choroby nastąpiło na podstawie "objawów klinicznych czerwiu w zakażonej pasiece oraz wyników badań próbek laboratoryjnych". 

Zgodnie z procedurami, wyznaczono obszar zapowietrzony wokół ogniska choroby oraz nakazano dokonanie przeglądu okolicznych pasiek. Na terenie zapowietrzonym jest również zakaz wywożenia i wwożenia pszczół, natomiast w samej pasiece, w której wystąpiło ognisko choroby, należy teraz sprawdzić dokładnie sprzęt oraz dokonać jego ewentualnego zniszczenia lub dezynfekcji.

Wyznaczony obszar zapowietrzony obejmuję teren 4 gmin: Mikstat, Grabów nad Prosną, Doruchów i Ostrzeszów.

Zgnilec amerykański to choroba pszczół podlegająca obowiązkowi zwalczania z urzędu. Procedurę działania w tej sytuacji określa rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 11 lipca 2016 roku w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół.

Opracowano na podstawie:

Miasto i Gmina Mikstat, Rozporządzenie Nr 01/2018 Powiatowego Lekarza Weterynarii w Ostrzeszowie, http://www.mikstat.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=12&subsub=0&menu=27&artykul=2062&akcja=artykul, Data publikacji: 2018.04.24, Data odczytu:2018.04.24Liczba wyświetleń artykułu: 1637

Komentarze z forum pszczelarskiego

Bikej0909 2018-05-08 11:56:43

wiecej odkładów sprzedawajcie!!
powinien byc zakaz ich sprzedazy i tylko pakiety 1,2kg cena standard i juz!!!

Lukasz_Baniak 2018-05-09 18:35:22

Dlaczego uważasz, że to wina sprzedaży odkładów?  Współpracują z portalem:

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Puchowa owsianka na różanym mleku

Ciasto dyniowe z rabarbarem i miodem

Gofry drożdżowe z jogurtem greckim i miodem o smaku truskawkowo-waniliowym

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016