Portal Pszczelarski

Zgnilec amerykański w gminie Mikstat 2018

pszczelarstwo wielkopolskie zgnilec amerykański zgnilec amerykański w gminie Mikstat zgnilec amerykański w Przyborowie Mikstat Przyborowo

W pasiece w Przeborowie, w gminie Mikstat stwierdzono ognisko zgnilca amerykańskiego pszczół. Krzysztof Lamek, Powiatowy Lekarz Weterynarii wydał stosowne rozporządzenie i wyznaczył teren zapowietrzony w promieniu sześciu kilometrów.

Jak czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia Powiatowego Lekarza Weterynarii w Ostrzeszowie, wydanego w dniu 20 kwietnia 2018 roku - stwierdzenie ogniska choroby nastąpiło na podstawie "objawów klinicznych czerwiu w zakażonej pasiece oraz wyników badań próbek laboratoryjnych". 

Zgodnie z procedurami, wyznaczono obszar zapowietrzony wokół ogniska choroby oraz nakazano dokonanie przeglądu okolicznych pasiek. Na terenie zapowietrzonym jest również zakaz wywożenia i wwożenia pszczół, natomiast w samej pasiece, w której wystąpiło ognisko choroby, należy teraz sprawdzić dokładnie sprzęt oraz dokonać jego ewentualnego zniszczenia lub dezynfekcji.

Wyznaczony obszar zapowietrzony obejmuję teren 4 gmin: Mikstat, Grabów nad Prosną, Doruchów i Ostrzeszów.

Zgnilec amerykański to choroba pszczół podlegająca obowiązkowi zwalczania z urzędu. Procedurę działania w tej sytuacji określa rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 11 lipca 2016 roku w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół.

Opracowano na podstawie:

Miasto i Gmina Mikstat, Rozporządzenie Nr 01/2018 Powiatowego Lekarza Weterynarii w Ostrzeszowie, http://www.mikstat.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=12&subsub=0&menu=27&artykul=2062&akcja=artykul, Data publikacji: 2018.04.24, Data odczytu:2018.04.24Liczba wyświetleń artykułu: 1546

Komentarze z forum pszczelarskiego

Bikej0909

2018-05-08 11:56:43

wiecej odkładów sprzedawajcie!!
powinien byc zakaz ich sprzedazy i tylko pakiety 1,2kg cena standard i juz!!!

Lukasz_Baniak

2018-05-09 18:35:22

Dlaczego uważasz, że to wina sprzedaży odkładów?

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.