Portal Pszczelarski

Zgnilec amerykański w gminie Mikstat 2018

pszczelarstwo wielkopolskie zgnilec amerykański zgnilec amerykański w gminie Mikstat zgnilec amerykański w Przyborowie Mikstat Przyborowo

W pasiece w Przeborowie, w gminie Mikstat stwierdzono ognisko zgnilca amerykańskiego pszczół. Krzysztof Lamek, Powiatowy Lekarz Weterynarii wydał stosowne rozporządzenie i wyznaczył teren zapowietrzony w promieniu sześciu kilometrów.

Jak czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia Powiatowego Lekarza Weterynarii w Ostrzeszowie, wydanego w dniu 20 kwietnia 2018 roku - stwierdzenie ogniska choroby nastąpiło na podstawie "objawów klinicznych czerwiu w zakażonej pasiece oraz wyników badań próbek laboratoryjnych". 

Zgodnie z procedurami, wyznaczono obszar zapowietrzony wokół ogniska choroby oraz nakazano dokonanie przeglądu okolicznych pasiek. Na terenie zapowietrzonym jest również zakaz wywożenia i wwożenia pszczół, natomiast w samej pasiece, w której wystąpiło ognisko choroby, należy teraz sprawdzić dokładnie sprzęt oraz dokonać jego ewentualnego zniszczenia lub dezynfekcji.

Wyznaczony obszar zapowietrzony obejmuję teren 4 gmin: Mikstat, Grabów nad Prosną, Doruchów i Ostrzeszów.

Zgnilec amerykański to choroba pszczół podlegająca obowiązkowi zwalczania z urzędu. Procedurę działania w tej sytuacji określa rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 11 lipca 2016 roku w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół.

Opracowano na podstawie:

Miasto i Gmina Mikstat, Rozporządzenie Nr 01/2018 Powiatowego Lekarza Weterynarii w Ostrzeszowie, http://www.mikstat.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=12&subsub=0&menu=27&artykul=2062&akcja=artykul, Data publikacji: 2018.04.24, Data odczytu:2018.04.24Liczba wyświetleń artykułu: 1750

Komentarze z forum pszczelarskiego

Bikej0909 2018-05-08 11:56:43

wiecej odkładów sprzedawajcie!!
powinien byc zakaz ich sprzedazy i tylko pakiety 1,2kg cena standard i juz!!!

Lukasz_Baniak 2018-05-09 18:35:22

Dlaczego uważasz, że to wina sprzedaży odkładów?  Współpracują z portalem:

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Carpaccio z kaczki w miodowym dressingu

Lekka sałatka z miodowym dressingiem

Sos malinowo-miodowy

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016