Portal Pszczelarski

Zgnilec amerykański w gminie Mikstat 2018

pszczelarstwo wielkopolskie zgnilec amerykański zgnilec amerykański w gminie Mikstat zgnilec amerykański w Przyborowie Mikstat Przyborowo

W pasiece w Przeborowie, w gminie Mikstat stwierdzono ognisko zgnilca amerykańskiego pszczół. Krzysztof Lamek, Powiatowy Lekarz Weterynarii wydał stosowne rozporządzenie i wyznaczył teren zapowietrzony w promieniu sześciu kilometrów.

Jak czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia Powiatowego Lekarza Weterynarii w Ostrzeszowie, wydanego w dniu 20 kwietnia 2018 roku - stwierdzenie ogniska choroby nastąpiło na podstawie "objawów klinicznych czerwiu w zakażonej pasiece oraz wyników badań próbek laboratoryjnych". 

Zgodnie z procedurami, wyznaczono obszar zapowietrzony wokół ogniska choroby oraz nakazano dokonanie przeglądu okolicznych pasiek. Na terenie zapowietrzonym jest również zakaz wywożenia i wwożenia pszczół, natomiast w samej pasiece, w której wystąpiło ognisko choroby, należy teraz sprawdzić dokładnie sprzęt oraz dokonać jego ewentualnego zniszczenia lub dezynfekcji.

Wyznaczony obszar zapowietrzony obejmuję teren 4 gmin: Mikstat, Grabów nad Prosną, Doruchów i Ostrzeszów.

Zgnilec amerykański to choroba pszczół podlegająca obowiązkowi zwalczania z urzędu. Procedurę działania w tej sytuacji określa rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 11 lipca 2016 roku w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół.

Opracowano na podstawie:

Miasto i Gmina Mikstat, Rozporządzenie Nr 01/2018 Powiatowego Lekarza Weterynarii w Ostrzeszowie, http://www.mikstat.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=12&subsub=0&menu=27&artykul=2062&akcja=artykul, Data publikacji: 2018.04.24, Data odczytu:2018.04.24Liczba wyświetleń artykułu: 1696

Komentarze z forum pszczelarskiego

Bikej0909 2018-05-08 11:56:43

wiecej odkładów sprzedawajcie!!
powinien byc zakaz ich sprzedazy i tylko pakiety 1,2kg cena standard i juz!!!

Lukasz_Baniak 2018-05-09 18:35:22

Dlaczego uważasz, że to wina sprzedaży odkładów?  Współpracują z portalem:

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Biały miód leśny z Mount Oku

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Bigos z miodem

Domowa musztarda z miodem

Sałatka z kalafiora z miodem