Portal Pszczelarski

Zgnilec amerykański w gminie Mikstat 2018

pszczelarstwo wielkopolskie zgnilec amerykański zgnilec amerykański w gminie Mikstat zgnilec amerykański w Przyborowie Mikstat Przyborowo

W pasiece w Przeborowie, w gminie Mikstat stwierdzono ognisko zgnilca amerykańskiego pszczół. Krzysztof Lamek, Powiatowy Lekarz Weterynarii wydał stosowne rozporządzenie i wyznaczył teren zapowietrzony w promieniu sześciu kilometrów.

Jak czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia Powiatowego Lekarza Weterynarii w Ostrzeszowie, wydanego w dniu 20 kwietnia 2018 roku - stwierdzenie ogniska choroby nastąpiło na podstawie "objawów klinicznych czerwiu w zakażonej pasiece oraz wyników badań próbek laboratoryjnych". 

Zgodnie z procedurami, wyznaczono obszar zapowietrzony wokół ogniska choroby oraz nakazano dokonanie przeglądu okolicznych pasiek. Na terenie zapowietrzonym jest również zakaz wywożenia i wwożenia pszczół, natomiast w samej pasiece, w której wystąpiło ognisko choroby, należy teraz sprawdzić dokładnie sprzęt oraz dokonać jego ewentualnego zniszczenia lub dezynfekcji.

Wyznaczony obszar zapowietrzony obejmuję teren 4 gmin: Mikstat, Grabów nad Prosną, Doruchów i Ostrzeszów.

Zgnilec amerykański to choroba pszczół podlegająca obowiązkowi zwalczania z urzędu. Procedurę działania w tej sytuacji określa rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 11 lipca 2016 roku w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół.

Opracowano na podstawie:

Miasto i Gmina Mikstat, Rozporządzenie Nr 01/2018 Powiatowego Lekarza Weterynarii w Ostrzeszowie, http://www.mikstat.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=12&subsub=0&menu=27&artykul=2062&akcja=artykul, Data publikacji: 2018.04.24, Data odczytu:2018.04.24Liczba wyświetleń artykułu: 1805

Komentarze z forum pszczelarskiego

Bikej0909 2018-05-08 11:56:43

wiecej odkładów sprzedawajcie!!
powinien byc zakaz ich sprzedazy i tylko pakiety 1,2kg cena standard i juz!!!

Lukasz_Baniak 2018-05-09 18:35:22

Dlaczego uważasz, że to wina sprzedaży odkładów?  Współpracują z portalem:

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy

Współdziałanie pszczelarzy w zakresie promocji i sprzedaży

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Miód i jego rodzaje według prawa unijnego

Tworzenie kłębu przez pszczoły przy wylocie – działania pszczelarza

Po czym rozpoznać rodzaj miodu?

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Pszczoły w szkole w czerwcu

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Szkolny Dzień Pszczoły