Portal Pszczelarski

Ciechanów ma własną pasiekę na dachu ratusza

pszczelarstwo mazowieckie Związek Pszczelarzy Północnego Mazowsza Powiatowe Koło Pszczelarzy w Ciechanowie Paweł Kołakowski Ciechanów

W ramach projektu służącego ochronie ginących owadów, na dachu Urzędu Miasta Ciechanowa stanęło pięć uli. Docelowo zasiedlone zostaną one 350 tysiącami pszczół. Projekt ma ogromne znaczenie edukacyjne oraz doraźnie wspiera populację owadów zapylających w okolicy. Inicjatywa ta jest jednym z elementów projektu wdrażanego przez władze miasta.

Ciechanów dołączył do grona miast, którym zależy na populacji pszczół. Jak przyznaje Prezydent Miasta Krzysztof Kosiński - władze zdają sobie sprawę, iż poprzez kilka uli nie zmienią diametralnie sytuacji owadów w ekosystemie, jednak jest to kolejna "cegiełka" do rozwiązania tego problemu. Jak informuje Urząd Miasta, pasieka znajdująca się na dachu nowej części ratusza ma przede wszystkim aspekt edukacyjny. Władze miasta mają nadzieję, że dzięki tej inicjatywie zwrócą uwagę mieszkańców na problem wymierania pszczół. Szczególnie istotna jest, według Prezydenta, edukacja najmłodszych.

Zajmująca 30 metrów kwadratowych pasieka powstała dzięki współpracy zevZwiązkiem Pszczelarzy Północnego Mazowsza, Powiatowym Kołem Pszczelarzy w Ciechanowie oraz Krzysztofem Petrykowskim - ciechanowskim przedsiębiorcą, który również może się pochwalić własną pasieką na dachu swojej firmy. Urząd miasta zdecydował się również na zapewnienie swoim pszczołom jak najlepszej opieki. W związku z tym, dbanie o ule powierzono wykwalifikowanemu pszczelarzowi Pawłowi Kołakowskiemu.

Zgodnie z planem, miód pochodzący z ratuszowych uli ma być elementem promującym miasto. Władze mają zamiar przekazywać go mieszkańcom i przyjezdnym. Ponadto miasto zapowiedziało stworzenie wielu miejsc przyjaznych pszczołom, takich jak łąki kwietne czy pasy zieleni przy drogach. Zgodnie z informacjami podanymi na stronie internetowej urzędu, już teraz rozpoczęto obsadzanie zieleni miejskiej roślinami miododajnymi w celu stworzenia enklaw dla pszczół.

Opracowano na podstawie:

Urząd Miasta Ciechanów, Ule na dachu ratusza, https://www.umciechanow.pl/main/aktualnosci/Ule-na-dachu-ratusza/idn:5554, Data publikacji: 2018.04.17, Data odczytu: 2018.04.23Liczba wyświetleń artykułu: 2002

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Surówka z kiszonej kapusty z miodem i pomarańczą

Konfitura z melona z imbirem i miodem

Ser Brie w cieście francuskim z dodatkiem miodu

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Różowe stringi z miodem

Kurczak teriyaki z miodem

Panna cotta z miodem i orzechami włoskimi

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Pszczoły w szkole w czerwcu

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Szkolny Dzień Pszczoły