Portal Pszczelarski

Ciechanów ma własną pasiekę na dachu ratusza

pszczelarstwo mazowieckie Związek Pszczelarzy Północnego Mazowsza Powiatowe Koło Pszczelarzy w Ciechanowie Paweł Kołakowski Ciechanów

W ramach projektu służącego ochronie ginących owadów, na dachu Urzędu Miasta Ciechanowa stanęło pięć uli. Docelowo zasiedlone zostaną one 350 tysiącami pszczół. Projekt ma ogromne znaczenie edukacyjne oraz doraźnie wspiera populację owadów zapylających w okolicy. Inicjatywa ta jest jednym z elementów projektu wdrażanego przez władze miasta.

Ciechanów dołączył do grona miast, którym zależy na populacji pszczół. Jak przyznaje Prezydent Miasta Krzysztof Kosiński - władze zdają sobie sprawę, iż poprzez kilka uli nie zmienią diametralnie sytuacji owadów w ekosystemie, jednak jest to kolejna "cegiełka" do rozwiązania tego problemu. Jak informuje Urząd Miasta, pasieka znajdująca się na dachu nowej części ratusza ma przede wszystkim aspekt edukacyjny. Władze miasta mają nadzieję, że dzięki tej inicjatywie zwrócą uwagę mieszkańców na problem wymierania pszczół. Szczególnie istotna jest, według Prezydenta, edukacja najmłodszych.

Zajmująca 30 metrów kwadratowych pasieka powstała dzięki współpracy zevZwiązkiem Pszczelarzy Północnego Mazowsza, Powiatowym Kołem Pszczelarzy w Ciechanowie oraz Krzysztofem Petrykowskim - ciechanowskim przedsiębiorcą, który również może się pochwalić własną pasieką na dachu swojej firmy. Urząd miasta zdecydował się również na zapewnienie swoim pszczołom jak najlepszej opieki. W związku z tym, dbanie o ule powierzono wykwalifikowanemu pszczelarzowi Pawłowi Kołakowskiemu.

Zgodnie z planem, miód pochodzący z ratuszowych uli ma być elementem promującym miasto. Władze mają zamiar przekazywać go mieszkańcom i przyjezdnym. Ponadto miasto zapowiedziało stworzenie wielu miejsc przyjaznych pszczołom, takich jak łąki kwietne czy pasy zieleni przy drogach. Zgodnie z informacjami podanymi na stronie internetowej urzędu, już teraz rozpoczęto obsadzanie zieleni miejskiej roślinami miododajnymi w celu stworzenia enklaw dla pszczół.

Opracowano na podstawie:

Urząd Miasta Ciechanów, Ule na dachu ratusza, https://www.umciechanow.pl/main/aktualnosci/Ule-na-dachu-ratusza/idn:5554, Data publikacji: 2018.04.17, Data odczytu: 2018.04.23



Liczba wyświetleń artykułu: 2057

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Kurczak z sosem sojowym i miodem

Pierniczki na miodzie

Ogórki z miodem

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Konflikt rasowy pszczół

Różnice między pszczołą a osą

Co robić gdy wystąpi rabunek w ulu?

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Skład miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Właściwości i zastosowanie miodu