Portal Pszczelarski

Jak stosować kwas mlekowy?

Wzory strukturalne kwasu mlekowego. Źródło obrazka: jiujitsumania.com/wp-content/uploads/2012/08/LacticAcid-1024x587.jpg

kwas mlekowy stosowanie kwasu mlekowego leczenie wspomagające lek na warrozę środek na warrozę warroza Varroa destructor polewanie pszczół kwasem mlekowym pasieka ekologiczna pasieka amatorska miód towarowy

Jak stosować kwas mlekowy?

Kwas mlekowy jest jednym z organicznych, naturalnych składników, które wspomagają pszczelarzy w skutecznej walce z warrozą. Trzeba jednak pamiętać, aby podczas jego stosowania zachować wszelkie środki ostrożności.

Kwas mlekowy najczęściej jest wykorzystywany do jesiennego leczenia wspomagającego. Jest substancją naturalną, można więc go wykorzystywać także w pasiekach ekologicznych. Jest skuteczny wtedy, gdy inne metody nie działają z powodu niskich temperatur. Zanim go zastosujemy, trzeba jednak poznać wszelkie przeciwwskazania. Kwasu nie stosuje się podczas pożytku oraz wtedy, gdy pszczoły wytwarzają miód towarowy. Co więcej, nie działa on skutecznie na pasożyty, które bytują pod zasklepami – nie należy więc go stosować w gniazdach, w których znajduje się czerw.

Kwas mlekowy stosuje się za pomocą oprysków. Pszczoły opryskuje się 15-procentowym roztworem kwasu. Robi się to dwukrotnie, przy czym trzeba pamiętać, by nie dopuścić do przemoczenia pszczół. W połączeniu z chłodnymi nocami możemy bowiem wtedy spowodować znaczne straty w rodzinach. Każdy plaster powinien być opryskany z każdej strony przy użyciu około 10-12 mililitrów roztworu – po 5-6 mililitrów na jedną stronę. Bardzo ważne jest, by stężenie kwasu mlekowego nie było większe niż wskazane. Choć działa on na aparat gębowy Varroa destructor i sprawia, że pasożyt ginie z głodu, przy zbyt dużym stężeniu może też uszkadzać języczki pszczół. Stosowanie kwasu mlekowego jest dość pracochłonne, gdyż wymaga rzetelnego opryskania plastra i to z każdej strony. Jest więc stosowany głównie w amatorskich pasiekach.

Opracowano na podstawie:
Paweł Chorbiński, Jak skutecznie zwalczać warrozę w rodzinach pszczelich, „Życie weterynaryjne” 2010, nr 85, s. 587

Zobacz również:

Kwas mlekowy - lek na warrozę

Skuteczność kwasu mlekowego w walce z warrozą

Środki ostrożności przy stosowaniu kwasu mlekowego

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 35974

Komentarze z forum pszczelarskiego

wieslawpaleta 2020-10-15 11:49:37

ja zawsze używam tego kwasu
Pozdrawiam każdego pszczelarza. Wiesio

Robert12 2023-07-16 10:23:48

Ja z natomiast uzywam kwasu mlekowego firmy Biomus w stężeniu 80%.



  Współpracują z portalem:

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Pierniczki na miodzie

Ciasteczka imbirowe z miodem

Kurczak z sosem sojowym i miodem

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Właściwości i zastosowanie miodu

Kontrola jakości miodu

Skład miodu

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Podział miodów pitnych