Portal Pszczelarski

Lubelska Izba Rolnicza z wnioskiem o powołanie komisji w sprawie wytrucia pszczół

pszczelarstwo lubelskie wytrucie pszczół

Lubelska Izba Rolnicza zgłosiła się do Wojewody Lubelskiego o powołanie specjalnej komisji, która byłaby w stanie pomóc w ustaleniu sprawcy oraz oszacowania ewentualnych szkód w związku z wystąpieniem wytrucia pszczół.

Jak czytamy w piśmie - w związku z początkiem sezonu wegetatywnego oraz na podstawie doświadczeń zebranych w latach ubiegłych, istnieje obawa o nieprawidłowe przeprowadzanie zabiegów chemizacyjnych, co może skutkować szkodami w postaci wytrucia pszczół miodnych na danym terenie. W związku z powyższym, apel Lubelskiej Izby Rolniczej (poparty przez organizacje pszczelarskie) o powołanie specjalnej komisji, która pracowałaby nad ustaleniem wysokości poniesionych strat oraz pomagałaby w ustaleniu ewentualnego sprawcy, wydaje się właściwy.

Dodatkowym pomysłem inicjatorów, jest wyznaczenie przez samorząd osoby, która zajmowałaby się przyjmowaniem zgłoszeń dotyczących podejrzenia wystąpienia zatrucia pszczół w gminie. Wdrożenie takiej procedury, spełniłoby ponadto prewencyjny charakter, ponieważ podmioty stosujące środki chemiczne miałby świadomość kontroli ich działań.

Jak informują nadawcy pisma, powstanie tego typu komisji ma być dodatkowym elementem przyczyniającym się do zwiększenia świadomości społeczeństwa.

Pismo zostało nadane 5 kwietnia 2018 roku.

Opracowano na podstawie:

Lubelska Izba Rolnicza, LIR ws. Wytruwania pszczół, https://www.lir.lublin.pl/aktualnosci/2457-lir-ws-wytruwania-pszczol, Data publikacji: 2018.04.09, Data odczytu: 2018.04.13



Liczba wyświetleń artykułu: 1193

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Pszczoły w szkole w czerwcu

Szkolny Dzień Pszczoły

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Linia pszczół Iwonka

Co to są inwerty?

Późnoletnie oraz jesienne podkarmianie pszczół

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Żurawina z miodem i wanilią

Miodowe ciasto z sezamową bezą

Ciasteczka lekko miodowe