Portal Pszczelarski

Brak zgnilca amerykańskiego na terenie powiatu wągrowieckiego 2018

pszczelarstwo wielkopolskie zgnilec amerykański zgnilec amerykański w powiecie wągrowieckim

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Wągrowcu poinformował, iż w związku z likwidacją ogniska zgnilca amerykańskiego wszelkie zakazy i nakazy zawarte w Rozporządzeniu Powiatowego Lekarza Weterynarii z dnia 22 września 2017 roku stały się bezprzedmiotowe.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wągrowcu wydał w dniu 12 kwietnia 2018 roku rozporządzenie z którego wynika, iż na terenie uznanym we wrześniu 2017 roku za obszar zapowietrzony zgnilcem amerykańskim - choroba ta nie występuje. Zgodnie z uzasadnieniem, zawartym w rozporządzeniu, nastąpiła likwidacja ogniska choroby, a także nie stwierdzono nowych ognisk podczas perlustracji prowadzonych na tym obszarze w październiku 2017 roku oraz w kwietniu 2018 roku. W związku z powyższym, zdaniem Powiatowego Lekarza Weterynarii w Wągrowcu, celowym było uchylenie Rozporządzenia numer 1/2017 z dnia 22 września 2017 roku.

Zgodnie z uchylonym rozporządzeniem zakazane do tej pory było organizowanie wystaw i targów pszczół, przemieszczanie się bez zezwolenia Powiatowego Lekarza Weterynarii w Wągrowcu rodzin pszczelich, pszczół, matek pszczelich, czerwiu, pni pszczelich i produktów pszczelich, a także sprzętu i narzędzi używanych w pasiece.

Opracowano na podstawie:

Powiatowy Inspektrat Weterynarii w Wągrowcu, Rozporządzenie Nr 1/2018 Powiatowego Lekarza Weterynarii w Wągrowcu, http://wagrowiec.piw.nowybip.pl/article/rozporzadzenie-nr-1-ukosnik-2018-powiatowego-lekarza-weterynarii-w-wagrowcu, Data publikacji: 2018.04.15, Data odczytu: 2018.04.17Liczba wyświetleń artykułu: 1173

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Pszczoły w szkole w czerwcu

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Szkolny Dzień Pszczoły

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele