Środki ostrożności przy stosowaniu kwasu mlekowego
Środki ostrożności przy stosowaniu kwasu mlekowego
Kwas mlekowy jest wyjątkowo skuteczny w zwalczaniu warrozy u pszczół. Jednak przy jego stosowaniu trzeba uważać, aby podczas zwalczania szkodnika nie zrobić krzywdy ani sobie, ani rodzinie pszczelej.
Najważniejsze, by nie stosować kwasu mlekowego w czasie, gdy pszczoły zbierają pożytki do wytwarzania miodu towarowego. Nie można też używać go wtedy, gdy w gnieździe znajduje się czerw – nie ma to wtedy większego sensu, gdyż kwas mlekowy nie działa na te osobniki Varroa Destructor, które znajdują się pod zasklepami komórek z czerwiem. Odkażanie kwasem mlekowym polega na opryskiwaniu, trzeba więc robić to uważnie, by nie przemoczyć pszczół. Jeśli pszczoły będą mokre, a najbliższa noc będzie zimna, możemy doprowadzić do znacznych strat w rodzinach. Pamiętajmy też, że nadmiar środka wcale nie oznacza, że osiągniemy lepsze czy szybsze efekty – wbrew pozorom nadużywanie leków może poważnie zaszkodzić pszczołom.
Stosowanie kwasu mlekowego wymaga ścisłego stosowania się do zaleceń. A wśród nich najważniejsze jest, by roztwór kwasu mlekowego nie przekroczył 15 procent. W tym stężeniu działa bowiem drażniąco na aparaty gębowe Varroa destructor – pasożyty nie mogą pobrać pokarmu, więc szybko giną z głodu i nie rozprzestrzeniają się w rodzinie pszczelej. Jeśli jednak stężenie kwasu mlekowego będzie większe, możemy przy okazji doprowadzić do uszkodzenia języczków pszczół, które również będą wtedy miały problemy z pobieraniem pokarmu i zaczną powoli ginąć. Wykonujmy więc roztwór zgodnie z zaleceniami specjalistów. W tym przypadku niemal każda kropla ma znaczenie.
Opracowano na podstawie:
Paweł Chorbiński, Jak skutecznie zwalczać warrozę w rodzinach pszczelich?, „Zycie Weterynaryjne” 2010, nr 7, s. 587
Zobacz również:
Liczba wyświetleń artykułu: 7562
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!