Portal Pszczelarski

Pszczoły w eksperymentalnej pasiecie w Toruniu zaczynają drugi sezon pracy

Pszczoły w ulu

pszczelarstwo kujawsko-pomorskie Regionalny Związek Pszczelarzy w Toruniu miód leśny pasieka eksperymentalna w Toruniu

Po pierwszej wiosennej obserwacji pszczół w eksperymentalnej pasiece miejskiej, założonej w 2017 roku przez Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Toruniu, okazuje się, że stan pasieki po zimie jest bardzo dobry. Pszczoły rozpoczynają drugi sezon, a specjaliści kontynuują swoje badania. 

Projekt eksperymentalnej pasieki w Toruniu został zainicjowany w maju 2017 roku. Jego głównym celem jest zwiększenie plonów upraw, w których nie stosuje się chemicznych środków ochrony roślin. Pasieka miejska została ulokowana w okolicy upraw wielu gatunków sadowniczych i warzywnych. Fachową opiekę nad zapylaczami sprawuje Regionalny Związek Pszczelarzy w Toruniu. 

Po pierwszym miodobraniu, jakie miało miejsce w czerwcu 2017 roku, udało się pozyskać aż 9 kilogramów miodu z jednego ula. Główny Inspektor Andrzej Chodkowski był wtedy pod wrażeniem wyników pracy pszczół oraz ich łagodnego usposobienia. Ponadto, wyniki badań wykazały, iż miód ten był niemal tak czysty jak - badany równolegle - leśny miód ekologiczny.

Drugi sezon działalności eksperymentalnej pasieki w Toruniu rozpoczął się od pojawienia się dwóch nowych uli. Pszczoły rozpoczęły już sprzątanie ula i niedługo wyruszą w poszukiwaniu nektaru i pyłku z okolicznych sadów i upraw. Życie pszczół można podglądać, dzięki zainstalowanej w pasiece kamerze. 

Opracowano na podstawie:

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Drugi sezon miejskiej pasieki eksperymentalnej rozpoczęty, http://piorin.gov.pl/gi-aktualnosci/drugi-sezon-miejskiej-pasieki-eksperymentalnej-rozpoczety,218.html, Data publikacji: 2018.04.09, Data odczytu: 2018.04.10Liczba wyświetleń artykułu: 1565

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Miodowa owsianka

Banan w cieście

Ananas w czekoladowym cieście