Portal Pszczelarski

Pszczoły w eksperymentalnej pasiecie w Toruniu zaczynają drugi sezon pracy

Pszczoły w ulu

pszczelarstwo kujawsko-pomorskie Regionalny Związek Pszczelarzy w Toruniu miód leśny pasieka eksperymentalna w Toruniu

Po pierwszej wiosennej obserwacji pszczół w eksperymentalnej pasiece miejskiej, założonej w 2017 roku przez Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Toruniu, okazuje się, że stan pasieki po zimie jest bardzo dobry. Pszczoły rozpoczynają drugi sezon, a specjaliści kontynuują swoje badania. 

Projekt eksperymentalnej pasieki w Toruniu został zainicjowany w maju 2017 roku. Jego głównym celem jest zwiększenie plonów upraw, w których nie stosuje się chemicznych środków ochrony roślin. Pasieka miejska została ulokowana w okolicy upraw wielu gatunków sadowniczych i warzywnych. Fachową opiekę nad zapylaczami sprawuje Regionalny Związek Pszczelarzy w Toruniu. 

Po pierwszym miodobraniu, jakie miało miejsce w czerwcu 2017 roku, udało się pozyskać aż 9 kilogramów miodu z jednego ula. Główny Inspektor Andrzej Chodkowski był wtedy pod wrażeniem wyników pracy pszczół oraz ich łagodnego usposobienia. Ponadto, wyniki badań wykazały, iż miód ten był niemal tak czysty jak - badany równolegle - leśny miód ekologiczny.

Drugi sezon działalności eksperymentalnej pasieki w Toruniu rozpoczął się od pojawienia się dwóch nowych uli. Pszczoły rozpoczęły już sprzątanie ula i niedługo wyruszą w poszukiwaniu nektaru i pyłku z okolicznych sadów i upraw. Życie pszczół można podglądać, dzięki zainstalowanej w pasiece kamerze. 

Opracowano na podstawie:

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Drugi sezon miejskiej pasieki eksperymentalnej rozpoczęty, http://piorin.gov.pl/gi-aktualnosci/drugi-sezon-miejskiej-pasieki-eksperymentalnej-rozpoczety,218.html, Data publikacji: 2018.04.09, Data odczytu: 2018.04.10Liczba wyświetleń artykułu: 1292

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.