Portal Pszczelarski

Pszczoły w eksperymentalnej pasiecie w Toruniu zaczynają drugi sezon pracy

Pszczoły w ulu

pszczelarstwo kujawsko-pomorskie Regionalny Związek Pszczelarzy w Toruniu miód leśny pasieka eksperymentalna w Toruniu

Po pierwszej wiosennej obserwacji pszczół w eksperymentalnej pasiece miejskiej, założonej w 2017 roku przez Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Toruniu, okazuje się, że stan pasieki po zimie jest bardzo dobry. Pszczoły rozpoczynają drugi sezon, a specjaliści kontynuują swoje badania. 

Projekt eksperymentalnej pasieki w Toruniu został zainicjowany w maju 2017 roku. Jego głównym celem jest zwiększenie plonów upraw, w których nie stosuje się chemicznych środków ochrony roślin. Pasieka miejska została ulokowana w okolicy upraw wielu gatunków sadowniczych i warzywnych. Fachową opiekę nad zapylaczami sprawuje Regionalny Związek Pszczelarzy w Toruniu. 

Po pierwszym miodobraniu, jakie miało miejsce w czerwcu 2017 roku, udało się pozyskać aż 9 kilogramów miodu z jednego ula. Główny Inspektor Andrzej Chodkowski był wtedy pod wrażeniem wyników pracy pszczół oraz ich łagodnego usposobienia. Ponadto, wyniki badań wykazały, iż miód ten był niemal tak czysty jak - badany równolegle - leśny miód ekologiczny.

Drugi sezon działalności eksperymentalnej pasieki w Toruniu rozpoczął się od pojawienia się dwóch nowych uli. Pszczoły rozpoczęły już sprzątanie ula i niedługo wyruszą w poszukiwaniu nektaru i pyłku z okolicznych sadów i upraw. Życie pszczół można podglądać, dzięki zainstalowanej w pasiece kamerze. 

Opracowano na podstawie:

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Drugi sezon miejskiej pasieki eksperymentalnej rozpoczęty, http://piorin.gov.pl/gi-aktualnosci/drugi-sezon-miejskiej-pasieki-eksperymentalnej-rozpoczety,218.html, Data publikacji: 2018.04.09, Data odczytu: 2018.04.10Liczba wyświetleń artykułu: 1732

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Ciasto czekoladowe z miodem – komentarz do przepisu

Morfologia murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Rola murarki ogrodowej w uprawach sadowniczych

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Pszczoły w szkole w czerwcu

Szkolny Dzień Pszczoły

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Ciekawostki na temat różnych gatunków pszczół - występowanie pszczół i cechy przystosowawcze

Historia pszczelarstwa – ciekawostki

Szałwia lekarska – roślina miododajna

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.