Pszczoły w eksperymentalnej pasiecie w Toruniu zaczynają drugi sezon pracy
Po pierwszej wiosennej obserwacji pszczół w eksperymentalnej pasiece miejskiej, założonej w 2017 roku przez Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Toruniu, okazuje się, że stan pasieki po zimie jest bardzo dobry. Pszczoły rozpoczynają drugi sezon, a specjaliści kontynuują swoje badania.
Projekt eksperymentalnej pasieki w Toruniu został zainicjowany w maju 2017 roku. Jego głównym celem jest zwiększenie plonów upraw, w których nie stosuje się chemicznych środków ochrony roślin. Pasieka miejska została ulokowana w okolicy upraw wielu gatunków sadowniczych i warzywnych. Fachową opiekę nad zapylaczami sprawuje Regionalny Związek Pszczelarzy w Toruniu.
Po pierwszym miodobraniu, jakie miało miejsce w czerwcu 2017 roku, udało się pozyskać aż 9 kilogramów miodu z jednego ula. Główny Inspektor Andrzej Chodkowski był wtedy pod wrażeniem wyników pracy pszczół oraz ich łagodnego usposobienia. Ponadto, wyniki badań wykazały, iż miód ten był niemal tak czysty jak - badany równolegle - leśny miód ekologiczny.
Drugi sezon działalności eksperymentalnej pasieki w Toruniu rozpoczął się od pojawienia się dwóch nowych uli. Pszczoły rozpoczęły już sprzątanie ula i niedługo wyruszą w poszukiwaniu nektaru i pyłku z okolicznych sadów i upraw. Życie pszczół można podglądać, dzięki zainstalowanej w pasiece kamerze.
Opracowano na podstawie:
Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Drugi sezon miejskiej pasieki eksperymentalnej rozpoczęty, http://piorin.gov.pl/gi-aktualnosci/drugi-sezon-miejskiej-pasieki-eksperymentalnej-rozpoczety,218.html, Data publikacji: 2018.04.09, Data odczytu: 2018.04.10
Liczba wyświetleń artykułu: 1853
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!