Portal Pszczelarski

Rzadsze koszenie trawnika sprzyja pszczołom - teraz mamy na to naukowy dowód

Trawnik

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA pszczoły a koszenie trawnika

Zgodnie z nowymi badaniami, koszenie trawnika co dwa tygodnie pomaga zwiększyć populacje pszczół nawet o 30 procent. Badania, opublikowane w czasopiśmie "Biological Conservation", wykazały, że trawniki, które były koszone rzadziej, miały więcej roślin, które dostarczały pyłku i nektaru dla pszczół i innych owadów zapylających. To co dla nas jest oczywiste, w świecie musi zostać udowodnione naukowo.

Według naukowców, rzadsze koszenie to praktyczna i ekonomiczna alternatywa dla wymiany trawników, a nawet sadzenia/siania ogrodów dla zapylaczy. Susannah Lerman, ekolog naukowy z Northern Research Station w Departamencie Leśnym Departamentu Stanu USA, oraz jej współpracownicy zbadali, czy różne częstotliwości koszenia trawy (co 1, 2 lub 3 tygodnie) wpłynęły na liczebność pszczół i różnorodność podmiejskich terenów w Springfield w stanie Massachusetts. Eksperyment obejmował 16 trawników mieszkalnych. Wytypowani mieszkańcy z entuzjazmem przyjęli możliwość uczestniczenia w badaniach. 

Zespół badawczy stwierdził, że podczas koszenia co 3 tygodnie uzyskano nawet 2,5 razy więcej kwiatów trawnika (w tym mleczy i koniczyny) oraz większą różnorodność gatunków pszczół, a obfitość pszczół była najwyższa, gdy właściciele domów kosili swoje trawniki co 2 tygodnie.

Ciekawostką jest, iż w trakcie badań naukowcy odkryli pszczołę, która nie została udokumentowana w Massachusetts od lat 20. XX wieku, ale powszechnie występuje w Maryland.

Opracowano na podstawie:

Science Daily, Mowing the lawn less often improves bee habitat, https://www.sciencedaily.com/releases/2018/03/180313134000.htm, Data publikacji: 2018.04.12, Data odczytu: 2018.04.12Liczba wyświetleń artykułu: 3110

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk

2018-04-18 19:52:21

Odwieczna prawda. Szkoda tylko, że jest moda na coraz niżej ścięty trawnik...

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.