Portal Pszczelarski

Rzadsze koszenie trawnika sprzyja pszczołom - teraz mamy na to naukowy dowód

Trawnik

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA pszczoły a koszenie trawnika

Zgodnie z nowymi badaniami, koszenie trawnika co dwa tygodnie pomaga zwiększyć populacje pszczół nawet o 30 procent. Badania, opublikowane w czasopiśmie "Biological Conservation", wykazały, że trawniki, które były koszone rzadziej, miały więcej roślin, które dostarczały pyłku i nektaru dla pszczół i innych owadów zapylających. To co dla nas jest oczywiste, w świecie musi zostać udowodnione naukowo.

Według naukowców, rzadsze koszenie to praktyczna i ekonomiczna alternatywa dla wymiany trawników, a nawet sadzenia/siania ogrodów dla zapylaczy. Susannah Lerman, ekolog naukowy z Northern Research Station w Departamencie Leśnym Departamentu Stanu USA, oraz jej współpracownicy zbadali, czy różne częstotliwości koszenia trawy (co 1, 2 lub 3 tygodnie) wpłynęły na liczebność pszczół i różnorodność podmiejskich terenów w Springfield w stanie Massachusetts. Eksperyment obejmował 16 trawników mieszkalnych. Wytypowani mieszkańcy z entuzjazmem przyjęli możliwość uczestniczenia w badaniach. 

Zespół badawczy stwierdził, że podczas koszenia co 3 tygodnie uzyskano nawet 2,5 razy więcej kwiatów trawnika (w tym mleczy i koniczyny) oraz większą różnorodność gatunków pszczół, a obfitość pszczół była najwyższa, gdy właściciele domów kosili swoje trawniki co 2 tygodnie.

Ciekawostką jest, iż w trakcie badań naukowcy odkryli pszczołę, która nie została udokumentowana w Massachusetts od lat 20. XX wieku, ale powszechnie występuje w Maryland.

Opracowano na podstawie:

Science Daily, Mowing the lawn less often improves bee habitat, https://www.sciencedaily.com/releases/2018/03/180313134000.htm, Data publikacji: 2018.04.12, Data odczytu: 2018.04.12



Liczba wyświetleń artykułu: 4894

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2018-04-18 19:52:21

Odwieczna prawda. Szkoda tylko, że jest moda na coraz niżej ścięty trawnik...



  Współpracują z portalem:

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Rolada z szynki z pastą ziołową z olejem rzepakowym i morelami

Pularda w złotem kolorze z kartoflanymi kulkami

Kutia wigilijna z miodem pitnym

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Sałatka kobieca Keep smiling z miodem

Koktajl pietruszkowy z miodem

Pierogi z kaszą jaglaną, jabłkami i miodem

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Właściwości i zastosowanie miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Kontrola jakości miodu