Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Rzadsze koszenie trawnika sprzyja pszczołom - teraz mamy na to naukowy dowód

Trawnik

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA pszczoły a koszenie trawnika

Zgodnie z nowymi badaniami, koszenie trawnika co dwa tygodnie pomaga zwiększyć populacje pszczół nawet o 30 procent. Badania, opublikowane w czasopiśmie "Biological Conservation", wykazały, że trawniki, które były koszone rzadziej, miały więcej roślin, które dostarczały pyłku i nektaru dla pszczół i innych owadów zapylających. To co dla nas jest oczywiste, w świecie musi zostać udowodnione naukowo.

Według naukowców, rzadsze koszenie to praktyczna i ekonomiczna alternatywa dla wymiany trawników, a nawet sadzenia/siania ogrodów dla zapylaczy. Susannah Lerman, ekolog naukowy z Northern Research Station w Departamencie Leśnym Departamentu Stanu USA, oraz jej współpracownicy zbadali, czy różne częstotliwości koszenia trawy (co 1, 2 lub 3 tygodnie) wpłynęły na liczebność pszczół i różnorodność podmiejskich terenów w Springfield w stanie Massachusetts. Eksperyment obejmował 16 trawników mieszkalnych. Wytypowani mieszkańcy z entuzjazmem przyjęli możliwość uczestniczenia w badaniach. 

Zespół badawczy stwierdził, że podczas koszenia co 3 tygodnie uzyskano nawet 2,5 razy więcej kwiatów trawnika (w tym mleczy i koniczyny) oraz większą różnorodność gatunków pszczół, a obfitość pszczół była najwyższa, gdy właściciele domów kosili swoje trawniki co 2 tygodnie.

Ciekawostką jest, iż w trakcie badań naukowcy odkryli pszczołę, która nie została udokumentowana w Massachusetts od lat 20. XX wieku, ale powszechnie występuje w Maryland.

Opracowano na podstawie:

Science Daily, Mowing the lawn less often improves bee habitat, https://www.sciencedaily.com/releases/2018/03/180313134000.htm, Data publikacji: 2018.04.12, Data odczytu: 2018.04.12Liczba wyświetleń artykułu: 4348

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2018-04-18 19:52:21

Odwieczna prawda. Szkoda tylko, że jest moda na coraz niżej ścięty trawnik...  Współpracują z portalem:

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

IV Konferencja KD Pszczółka - podsumowanie wydarzenia

Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim - relacja

II Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Ciasteczka lekko miodowe

Żurawina z miodem i wanilią

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.