Portal Pszczelarski

Pszczelarstwo sposobem na zarobek dla młodej muzułmanki

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Afganistanie muzułmańska pasieka pasieka w Afganistanie

Dla jednej z afgańskich nastolatek, pszczelarstwo okazało się idealnym sposobem na zarabianie. Dzięki własnemu zaangażowaniu i pasji, młoda muzułmanka udowodniła, że nawet w tak konserwatywnym kraju, kobieta może odnosić sukcesy na polu zawodowym.

Pomimo tego, iż od 2001 roku status kobiet w Afganistanie uległ poprawie, nadal tradycyjnie przyjęte jest, iż kobiety nie pracują zawodowo. Wyjątkami są sytuacje, kiedy mąż wyraża zgodę na to by jego żona była czynna zawodowo, ale ekstremalną rzadkością jest możliwość prowadzenia przez kobietę własnej firmy. Jedna z nastolatek, udowodniła, że jest w stanie zamienić pasję w zawód i z powodzeniem zarabiać, a dzięki temu stać się niezależną.

Dziewiętnastoletnia Frozan uzyskała kilka lat temu pożyczkę na zakup dwóch uli i już po pierwszym roku prowadzenia pasieki uzyskała około 16 kilogramów miodu. Dzięki temu szybko spłaciła kredyt i postanowiła dalej działać. Niezbędną do pracy wiedzę uzyskała dzięki pomocy jednej z organizacji pozarządowych – Hand in Hand International.

Aktualnie, kobieta dysponuje 12 ulami i jest w stanie zarobić więcej niż przeciętny mieszkaniec Afganistanu. W 2017 roku udało jej się zebrać 110 kilogramów miodu i zarobić 1450 dolarów (w Afganistanie PKB na jednego mieszkańca wynosi około 600 dolarów).

Młoda pszczelarka planuje kształcić się w kierunku ekonomii, rozwijać swój biznes oraz pomagać swojej rodzinie, jak i wszystkim kobietom w spełnianiu swoich marzeń.

Opracowano na podstawie: 

Daily Sabah, Busy bees turn Afghan schoolgirl into entrepreneur, https://www.dailysabah.com/life/2018/04/09/busy-bees-turn-afghan-schoolgirl-into-entrepreneur, Data publikacji: 2018.04.08, Data odczytu:2018.04.08Liczba wyświetleń artykułu: 880

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.