Portal Pszczelarski

Pszczelarstwo sposobem na zarobek dla młodej muzułmanki

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Afganistanie muzułmańska pasieka pasieka w Afganistanie

Dla jednej z afgańskich nastolatek, pszczelarstwo okazało się idealnym sposobem na zarabianie. Dzięki własnemu zaangażowaniu i pasji, młoda muzułmanka udowodniła, że nawet w tak konserwatywnym kraju, kobieta może odnosić sukcesy na polu zawodowym.

Pomimo tego, iż od 2001 roku status kobiet w Afganistanie uległ poprawie, nadal tradycyjnie przyjęte jest, iż kobiety nie pracują zawodowo. Wyjątkami są sytuacje, kiedy mąż wyraża zgodę na to by jego żona była czynna zawodowo, ale ekstremalną rzadkością jest możliwość prowadzenia przez kobietę własnej firmy. Jedna z nastolatek, udowodniła, że jest w stanie zamienić pasję w zawód i z powodzeniem zarabiać, a dzięki temu stać się niezależną.

Dziewiętnastoletnia Frozan uzyskała kilka lat temu pożyczkę na zakup dwóch uli i już po pierwszym roku prowadzenia pasieki uzyskała około 16 kilogramów miodu. Dzięki temu szybko spłaciła kredyt i postanowiła dalej działać. Niezbędną do pracy wiedzę uzyskała dzięki pomocy jednej z organizacji pozarządowych – Hand in Hand International.

Aktualnie, kobieta dysponuje 12 ulami i jest w stanie zarobić więcej niż przeciętny mieszkaniec Afganistanu. W 2017 roku udało jej się zebrać 110 kilogramów miodu i zarobić 1450 dolarów (w Afganistanie PKB na jednego mieszkańca wynosi około 600 dolarów).

Młoda pszczelarka planuje kształcić się w kierunku ekonomii, rozwijać swój biznes oraz pomagać swojej rodzinie, jak i wszystkim kobietom w spełnianiu swoich marzeń.

Opracowano na podstawie: 

Daily Sabah, Busy bees turn Afghan schoolgirl into entrepreneur, https://www.dailysabah.com/life/2018/04/09/busy-bees-turn-afghan-schoolgirl-into-entrepreneur, Data publikacji: 2018.04.08, Data odczytu:2018.04.08



Liczba wyświetleń artykułu: 1280

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Krem jaglany z prażonym jabłkiem, rodzynkami i miodem

Krem czekoladowo-owocowy z bazylią

Zimowy torcik z żurawiną i kremem z białej czekolady