Portal Pszczelarski

Stałe wymiary w ulu

Na zdjęciu: uliczki w ulu. Źródło zdjęcia: wiggledanceforme.files.wordpress.com/2013/04/pc290070.jpg

ul wymiary w ulu wymiary ula grubość plastrów z czerwiem odległość między plastrami plaster miodu uliczki w ulu

Stałe wymiary w ulu

Choć poszczególne rodzaje uli mogą nieco się od siebie różnić, ich zadanie jest zawsze takie samo – mają zapewnić wygodne i komfortowe mieszkanie dla pszczół, umożliwić im jak najlepsze warunki do bytowania, rozmnażania i produkcji miodu, a także ułatwiać pracę pszczelarzowi. We wszystkich ulach obowiązują pewne stałe wymiary, sprawdzone przez pokolenia doświadczonych pszczelarzy.

W każdym rodzaju ula grubość plastrów z czerwiem pszczelim powinna wynosić 25 mm. Odległości między plastrami, zwane uliczkami, powinny mieć od 6 do 12,5 mm. Ich zadaniem jest umożliwienie swobodnego przemieszczania się pszczół pomiędzy poszczególnymi plastrami. Odległości pomiędzy środkowymi ściankami plastrów muszą mieć natomiast 37,5 mm. Pszczoły zwykle zabudowują plastrem przestrzenie większe niż 10 mm, a pokrywają kitem przestrzenie większe niż 3 mm.

Bardzo ważne są też odległości dotyczące ramek. Odległość pomiędzy bocznymi beleczkami ramek a ścianą ula powinna być stała i wynosić 7,5 mm. Natomiast odległość między ramkami dolnych i górnych kondygnacji powinna wynosić od 6 do 10 mm. W przypadku dolnych beleczek ramek i dna ula odległość ta powinna być większa i wynosić od 15 do 20 mm. Ale nigdy więcej, gdyż pszczoły mogą zacząć budować plastry pod ramkami, co zakłóca naturalny porządek w ulu i utrudnia pszczelarzowi pracę. Odległości pomiędzy plastrami z miodem powinny mieć 6 mm.

Większość podawanych wymiarów ma wartość milimetrową, często z dokładnością do pół milimetra. Choć wydawałoby się, że tak niewielki liczby można potraktować jedynie orientacyjnie, w rzeczywistości wszystkie wymiary powinny być dokładnie takie. Nawet milimetrowe odchylenia w ulu mają bowiem bezpośrednie przełożenie na obniżenie jakości życia pszczół, a co za tym idzie – ilości produkowanego przez nie miodu.

Zobacz również:

Standaryzacja uli

Wymiary ramek pszczelich

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 53919

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

IV Konferencja KD Pszczółka - podsumowanie wydarzenia

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

Skuteczna ochrona roślin bezpieczna dla owadów zapylających

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy

Ciasto jogurtowo-miodowe z cynamonem

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.