Portal Pszczelarski

Stałe wymiary w ulu

Na zdjęciu: uliczki w ulu. Źródło zdjęcia: wiggledanceforme.files.wordpress.com/2013/04/pc290070.jpg

ul wymiary w ulu wymiary ula grubość plastrów z czerwiem odległość między plastrami plaster miodu uliczki w ulu

Stałe wymiary w ulu

Choć poszczególne rodzaje uli mogą nieco się od siebie różnić, ich zadanie jest zawsze takie samo – mają zapewnić wygodne i komfortowe mieszkanie dla pszczół, umożliwić im jak najlepsze warunki do bytowania, rozmnażania i produkcji miodu, a także ułatwiać pracę pszczelarzowi. We wszystkich ulach obowiązują pewne stałe wymiary, sprawdzone przez pokolenia doświadczonych pszczelarzy.

W każdym rodzaju ula grubość plastrów z czerwiem pszczelim powinna wynosić 25 mm. Odległości między plastrami, zwane uliczkami, powinny mieć od 6 do 12,5 mm. Ich zadaniem jest umożliwienie swobodnego przemieszczania się pszczół pomiędzy poszczególnymi plastrami. Odległości pomiędzy środkowymi ściankami plastrów muszą mieć natomiast 37,5 mm. Pszczoły zwykle zabudowują plastrem przestrzenie większe niż 10 mm, a pokrywają kitem przestrzenie większe niż 3 mm.

Bardzo ważne są też odległości dotyczące ramek. Odległość pomiędzy bocznymi beleczkami ramek a ścianą ula powinna być stała i wynosić 7,5 mm. Natomiast odległość między ramkami dolnych i górnych kondygnacji powinna wynosić od 6 do 10 mm. W przypadku dolnych beleczek ramek i dna ula odległość ta powinna być większa i wynosić od 15 do 20 mm. Ale nigdy więcej, gdyż pszczoły mogą zacząć budować plastry pod ramkami, co zakłóca naturalny porządek w ulu i utrudnia pszczelarzowi pracę. Odległości pomiędzy plastrami z miodem powinny mieć 6 mm.

Większość podawanych wymiarów ma wartość milimetrową, często z dokładnością do pół milimetra. Choć wydawałoby się, że tak niewielki liczby można potraktować jedynie orientacyjnie, w rzeczywistości wszystkie wymiary powinny być dokładnie takie. Nawet milimetrowe odchylenia w ulu mają bowiem bezpośrednie przełożenie na obniżenie jakości życia pszczół, a co za tym idzie – ilości produkowanego przez nie miodu.

Zobacz również:

Standaryzacja uli

Wymiary ramek pszczelich

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 54813

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2016/2019 - terminarz, wymagania, kosztorys

Sprzedaż miodu przez Internet - opodatkowanie

Pasieki powyżej 80 rodzin pszczelich - formy opodatkowania

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.