Stałe wymiary w ulu
Stałe wymiary w ulu
Choć poszczególne rodzaje uli mogą nieco się od siebie różnić, ich zadanie jest zawsze takie samo – mają zapewnić wygodne i komfortowe mieszkanie dla pszczół, umożliwić im jak najlepsze warunki do bytowania, rozmnażania i produkcji miodu, a także ułatwiać pracę pszczelarzowi. We wszystkich ulach obowiązują pewne stałe wymiary, sprawdzone przez pokolenia doświadczonych pszczelarzy.
W każdym rodzaju ula grubość plastrów z czerwiem pszczelim powinna wynosić 25 mm. Odległości między plastrami, zwane uliczkami, powinny mieć od 6 do 12,5 mm. Ich zadaniem jest umożliwienie swobodnego przemieszczania się pszczół pomiędzy poszczególnymi plastrami. Odległości pomiędzy środkowymi ściankami plastrów muszą mieć natomiast 37,5 mm. Pszczoły zwykle zabudowują plastrem przestrzenie większe niż 10 mm, a pokrywają kitem przestrzenie większe niż 3 mm.
Bardzo ważne są też odległości dotyczące ramek. Odległość pomiędzy bocznymi beleczkami ramek a ścianą ula powinna być stała i wynosić 7,5 mm. Natomiast odległość między ramkami dolnych i górnych kondygnacji powinna wynosić od 6 do 10 mm. W przypadku dolnych beleczek ramek i dna ula odległość ta powinna być większa i wynosić od 15 do 20 mm. Ale nigdy więcej, gdyż pszczoły mogą zacząć budować plastry pod ramkami, co zakłóca naturalny porządek w ulu i utrudnia pszczelarzowi pracę. Odległości pomiędzy plastrami z miodem powinny mieć 6 mm.
Większość podawanych wymiarów ma wartość milimetrową, często z dokładnością do pół milimetra. Choć wydawałoby się, że tak niewielki liczby można potraktować jedynie orientacyjnie, w rzeczywistości wszystkie wymiary powinny być dokładnie takie. Nawet milimetrowe odchylenia w ulu mają bowiem bezpośrednie przełożenie na obniżenie jakości życia pszczół, a co za tym idzie – ilości produkowanego przez nie miodu.
Zobacz również:
Liczba wyświetleń artykułu: 54813
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!