Portal Pszczelarski

Czy powstanie wreszcie łąka miejska na warszawskim Ursynowie?

pszczelarstwo mazowieckie skwer dla pszczół miejsce przyjazne pszczołom

Na warszawskim Ursynowie planowane jest stworzenie łąki miejskiej. Jest to już kolejny podobny projekt w Warszawie. Z uwagi na brak doświadczenia wykonawców, poprzednie dwie inwestycje nie zakończyły się powodzeniem, chociaż od kilku lat łąka kwietna na Kopie Cwila rozwija się w najlepsze. 

Praktyka pokazała, iż utrzymanie łąki miejskiej jest często trudniejsze niż utrzymanie różnorodnych kwiecistych ogrodów. W 2017 roku na terenie Ursynowa próbowano utworzyć dwie łąki, jednak aktualnie – jak czytamy na portalu Halo Ursynów – stały się one zwykłym chwastowiskiem.

Według Karola Podyma z "Fundacji Łąka" za taki stan rzeczy odpowiadają przede wszystkim niedoświadczeni wykonawcy, którzy nie byli w stanie odpowiednio zadbać o inwestycję. To było, między innymi, powodem stworzenia fundacji, której misją jest zastępowanie trawników w mieście łąkami kwietnymi. Przedstawiciele fundacji przekonują, iż tego typu tereny zielone mają same zalety. Wystarczy je kosić maksymalnie dwa razy w roku, oczyszczają powietrze, są tanie w utrzymaniu, przepięknie i naturalnie wyglądają i są rajem dla zapylaczy.

W 2017 roku Kraków stworzył łąki miejskie w dwudziestu lokalizacjach. Objęły one 10 hektarów ziemi i można na nich spotkać aż 50 gatunków roślin. Tej wiosny w Warszawie planuje się stworzenie "naturalnych kwietników" między innymi na placu Defilad oraz na Ursynowie. Przedstawiciele fundacji mają również nadzieje na uratowanie łąk, które już powstały.

Opracowano na podstawie:

Halo Ursynów, Łąka zamiast trawnika. Czy da się na Ursynowie., https://www.haloursynow.pl/artykuly/laka-zamiast-trawnika-czy-da-sie-na-ursynowie,9446.htm, Data publikacji: 2018.04.03, Data odczytu: 2018.04.03



Liczba wyświetleń artykułu: 1307

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Koszty pośrednika handlu produktów pszczelich

Kasa fiskalna - czy sprzedając miód musisz ją mieć?

Zryczałtowany podatek dochodowy przy sprzedaży bezpośredniej produktów pszczelich przetworzonych

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie