Portal Pszczelarski

Marsbees - pszczoły wysłane na Marsa

Mars i Ziemia.

pszczelarstwo na świecie Marsbees trzmiel sztuczna pszczoła

NASA postanowiła sfinansować niezwykły projekt wysłania robotycznych pszczół na Marsa. Pszczoły-roboty o nazwie Marsbees będą wielkości trzmieli o ogromnych skrzydłach, wyposażonych do pobierania próbek z planety.

Robotyczne pszczoły zostały zaprojektowane przez amerykańskich i japońskich naukowców w taki sposób, aby były w stanie unosić się w marsjańskiej atmosferze, która jest 100 razy rzadsza od ziemskiej. Wyposażono je w specjalne czujniki i bezprzewodowe urządzenia komunikacyjne, aby mogły mapować teren, pobierać próbki i szukać oznak życia na planecie, w szczególności metanu. Planuje się również stworzenie specjalnej bazy – w formie łazika marsjańskiego - w której Marsbees miałyby możliwość ładowania baterii oraz komunikacji.

Aktualnie, eksploracją Marsa zajmują się specjalne łaziki, jednak poruszają się one bardzo wolno, cyber-owady pozwoliłyby na dokładniejszą i szybszą eksploracje Marsa. Według naukowców, dzięki połączeniu budowy trzmiela ze skrzydłem cykady, uda się wygenerować wystarczającą siłę nośną, aby robot unosił się w marsjańskiej atmosferze. 

Marsbees to jedna z 25 propozycji wybranym przez NASA do sfinansowania w ramach programu NIAC (Innovative Advanced Concepts).

Opracowano na podstawie: 

The Telegraph, Bees on Mars: Nasa funds swarm of robotic insects for exploring Red Planet., https://www.telegraph.co.uk/science/2018/04/01/bees-mars-nasa-funds-swarm-robotic-insects-exploring-red-planet/, Data publikacji: 2018.04.01, Data odczytu: 2018.04.02

Czytaj również:

Latająca sztuczna pszczoła z Politechniki WarszawskiejLiczba wyświetleń artykułu: 962

Komentarze z forum pszczelarskiego

mati

2018-04-11 20:41:04

nasa tez kombinuje cos przy pszczolach puki co roboty ale kto wie czy zaraz nie wysla prawdziwych pszczolek nie podoba mi sie to ani trochu

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.