Portal Pszczelarski

Jak pszczoły znoszą ocieplenie klimatu?

pszczelarstwo w Polsce Michał Zawilak pszczoły a temperatura Peter Tomkins

Dzięki skrupulatnym zapiskom osiemdziesięcioletniego pszczelarza z Wrocławia naukowcy mogli przeanalizować związek pomiędzy zmianami klimatycznymi a stanem pasieki. Badania porównano z danymi z jednej z angielskich pasiek, a wyniki analizy opublikowano w International Journal of Biometeorology. 

Pszczelarz, Michał Zawilak zajmuje się swoją pasieką już ponad siedemdziesiąt lat. Niemal od samego początku prowadzi on zapiski dotyczące aktualnego stanu pogodowego. Notuje daty pierwszych oblotów pszczół, daty miodobrania, kwitnienia roślin oraz wszelkie inne istotne informacje. Część z tych zapisków została wykorzystana przez naukowców, którzy - między innymi na ich podstawie - ocenili wpływ zmiany temperatury na pszczoły i produkcję miodu. 

Badania zostały wykonane przez Adama Głazaczowa z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. Piotra Tryjanowskiego i prof. Tmia Sparksa z Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Naukowcy przeanalizowali skrupulatne zapiski Pana Michała oraz porównali je z danymi dotyczącymi produkcyjności pasieki Petera Tomkinsa z Wielkiej Brytanii. 

Zaobserwowano wzrost temperatury oraz wzrost wydajności pasiek. Ponadto znacząco odsunął się w czasie termin ostatniego miodobrania, co oznacza, iż z każdym rokiem wzrastała ilość zebranego miodu. W pasiece Michała Zawilaka wzrost ten wyniósł średnio o 0,8 kg rocznie z każdego ula, natomiast w zagranicznej pasiece wskaźnik ten wyniósł 0,6 kg. 

Naukowcy zdają sobie sprawę z tego, że ich analiza dotyczy jedynie jednej pasieki, w dodatku znajdującej się w stosunkowo ciepłym rejonie Polski. Ich badania, udowadniają jednak, że globalne ocieplenie sprzyja pszczołom, które szybko dostosowują się do zmieniających się warunków klimatycznych. Jedynym warunkiem ich przetrwania w dłuższym okresie sezonowym jest zapewnienie im pożytków – również w czasie jesieni. 

Opracowano na podstawie:

Nauka w Polsce, Ocieplenie: dłuższy sezon aktywności pszczół i więcej miodu, http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C413201%2Cocieplenie-dluzszy-sezon-aktywnosci-pszczol-i-wiecej-miodu.html, Data publikacji: 2018.01.23, Data odczytu: 2018.04.01



Liczba wyświetleń artykułu: 2824

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2018-04-08 07:53:56

Pszczoły potrafią się dostosować do warunków - to już wiadomo. Ale jak nie przestaniemy podnosić poziom chemizacji produkcji rolnej to wątpię, że uda im się przetrwać...



  Współpracują z portalem:

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Chleb na owsiance z miodem

Różowe stringi z miodem

Domowa musztarda z miodem

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.