Jak pszczoły znoszą ocieplenie klimatu?
Dzięki skrupulatnym zapiskom osiemdziesięcioletniego pszczelarza z Wrocławia naukowcy mogli przeanalizować związek pomiędzy zmianami klimatycznymi a stanem pasieki. Badania porównano z danymi z jednej z angielskich pasiek, a wyniki analizy opublikowano w International Journal of Biometeorology.
Pszczelarz, Michał Zawilak zajmuje się swoją pasieką już ponad siedemdziesiąt lat. Niemal od samego początku prowadzi on zapiski dotyczące aktualnego stanu pogodowego. Notuje daty pierwszych oblotów pszczół, daty miodobrania, kwitnienia roślin oraz wszelkie inne istotne informacje. Część z tych zapisków została wykorzystana przez naukowców, którzy - między innymi na ich podstawie - ocenili wpływ zmiany temperatury na pszczoły i produkcję miodu.
Badania zostały wykonane przez Adama Głazaczowa z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. Piotra Tryjanowskiego i prof. Tmia Sparksa z Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Naukowcy przeanalizowali skrupulatne zapiski Pana Michała oraz porównali je z danymi dotyczącymi produkcyjności pasieki Petera Tomkinsa z Wielkiej Brytanii.
Zaobserwowano wzrost temperatury oraz wzrost wydajności pasiek. Ponadto znacząco odsunął się w czasie termin ostatniego miodobrania, co oznacza, iż z każdym rokiem wzrastała ilość zebranego miodu. W pasiece Michała Zawilaka wzrost ten wyniósł średnio o 0,8 kg rocznie z każdego ula, natomiast w zagranicznej pasiece wskaźnik ten wyniósł 0,6 kg.
Naukowcy zdają sobie sprawę z tego, że ich analiza dotyczy jedynie jednej pasieki, w dodatku znajdującej się w stosunkowo ciepłym rejonie Polski. Ich badania, udowadniają jednak, że globalne ocieplenie sprzyja pszczołom, które szybko dostosowują się do zmieniających się warunków klimatycznych. Jedynym warunkiem ich przetrwania w dłuższym okresie sezonowym jest zapewnienie im pożytków – również w czasie jesieni.
Opracowano na podstawie:
Nauka w Polsce, Ocieplenie: dłuższy sezon aktywności pszczół i więcej miodu, http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C413201%2Cocieplenie-dluzszy-sezon-aktywnosci-pszczol-i-wiecej-miodu.html, Data publikacji: 2018.01.23, Data odczytu: 2018.04.01
Liczba wyświetleń artykułu: 2580
Komentarze z forum pszczelarskiego
blondynekkrk 2018-04-08 07:53:56