W Lesie Kabackim zainstalowano kłodę bartną 2018

Pszczoła na kamieniu.
W Lesie Kabackim, w Warszawie zainstalowano na drzewie kłodę bartną. To pierwsza taka inicjatywa w okolicy, ale pomysłodawcy zapewniają, że nie ostatnia. Kłodę z świerkowego drewna samodzielnie przygotował Bartosz Popczyński z Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej.
Jak informuje portal Halo Ursynów - bartnictwo, w 2016 roku zostało wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa w Polsce. Sam inicjator akcji, Pan Bartosz Popczyński podkreśla, iż jego celem było przede wszystkim zwrócenie uwagi na tradycyjne, średniowieczne pszczelarstwo, na to w jaki sposób kiedyś udomawiano owady, jak pszczoły stały się oswojonymi towarzyszami życia ludzi.
Zdecydowano, że pierwsza kłoda bartna w Lesie Kabackim zawiśnie nieopodal Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, dzięki czemu będzie można ją obserwować na co dzień. Sama instalacja była dość trudnym przedsięwzięciem. Zaangażowano w nią zaprzyjaźnionych niemieckim arborystów, którzy na co dzień zajmują się pielęgnacją drzew metodą alpinistyczną bez użycia ciężkiego sprzętu. O pomoc poproszono również specjalistów z – działającego w Puszczy Augustowskiej - Bractwa Bartnego.
To, czy pszczoły faktycznie zamieszkają w kłodzie, zależy od wielu czynników. Aby je zachęcić można wykorzystać roztwór propolisu i spirytusu lub umieścić we wnętrzu fragmenty plastrów. Zgodnie z planem, ewentualnie powstały miód będzie wydobywany raz lub dwa razy w roku.
Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej zapowiada, że zostanie teraz zorganizowany specjalny cykl zajęć poświęcony pszczołom i połączony z obserwacją zainstalowanej kłody. Natomiast już niebawem na terenie Powsina planowane są warsztaty, na których uczestnicy będą mieli możliwość samodzielnego wykonania kłody bartnej.
Opracowano na podstawie:
Halo Ursynów, Średniowieczna barć w Kabatach. Pszczoły wracają do lasu., https://www.haloursynow.pl/artykuly/sredniowieczna-barc-w-kabatach-pszczoly-wracaja-do-lasu,9426.htm, Data publikacji: 2018.03.31, Data odczytu: 2018.03.31
Czytaj również:
Bartnictwo uznane za Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe Polski
Liczba wyświetleń artykułu: 1233
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

Mural w Warszawie pokazujący dług wobec pszczół 2021
Mural w podziękowaniu dla pszczół Jakub Wojas

Kłody bartne w Lesie Kabackim ciągle bez pszczół 2020
Cierpliwość to podstawa - wie o tym każdy pszczelarz Jakub Wojas

Barciowisko 2018 - relacja z wydarzenia
Relacja z Barciowiska 2018 Krzysztof Dębski

Pszczoły w mieście, pogadanka Mistrza Jerzego 2018
21 lipiec 2018 r., Warszawa Marcin Balana

Elbląska kłoda bartna ma lokatorów - wiewiórki
Zamiast pszczół w kłodzie mieszka rodzina wiewiórek Krzysztof Dębski

Warsztaty bartnicze w Warszawie 2018
12-15 kwiecień 2018 r., Powsin Marcin Balana

STANPOL w gronie Dobroczyńców Roku - trwa głosowanie 2017
Głosowanie na firmę STANPOL w konkursie Dobroczyńca Roku 2017 Marcin Balana
