Portal Pszczelarski

Pszczoły mogą pomóc w rozwoju badań nad ludzkim mózgiem

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Wielkiej Brytanii badania mózgu badania na pszczołach

Naukowcy pod kierownictwem Andreagiovanni Reiny, pracownika naukowego w dziedzinie robotyki zbiorowej na Wydziale Informatyki Uniwersytetu Sheffield, jako pierwsi dowiedli, iż zachowania pszczół miodnych mogą podlegać tym samym prawom psychofizycznym, co ludzki mózg. Odkryto podobieństwa działań pszczół i mózgu ludzkiego w sytuacji konieczności podejmowania decyzji.

Psychofizyka jest działem psychologii zajmującym się badaniem zależności między fizycznymi właściwościami bodźców działających na zmysły a pojawiającymi się w tym czasie wrażeniami psychofizycznymi.

Nowe badania opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports, opisują badania dotyczące zachowań kolonii pszczół miodnych. Doświadczenia polegały na analizie sposobu decydowania pszczół o miejscu gniazdowania. Jak się okazało owady wykazują zachowania opisane w trzech głównych prawach psychospołecznych dotyczących podejmowania decyzji. Pszczołom łatwiej było zdecydować między dwiema opcjami w sytuacji, kiedy każda z nich była wysokiej jakości (prawo Pierona), im mniejsza różnica jakości pomiędzy opcjami - tym trudniej podjąć decyzję (prawo Webera), największy problem decyzyjny pojawia się w sytuacji dużej liczby możliwych opcji – o tym mówi prawo Hick-Hymana. Zarówno ludzki mózg, jak i kolonia pszczół stosują się dokładnie do tych samych reguł.

Najnowsze odkrycia wzbudzają ogromne zainteresowanie, ponieważ naukowcy z Uniwersytetu w Sheffield w Wielkiej Brytanii zwracają się ku zachowaniu owadów (pszczół miododajnych), aby przeanalizować istniejące prawa psychospołeczne i zbadać, czy wykazują one tożsame aspekty ludzkiego podejmowania decyzji.

Odkrycia te mogą otworzyć drzwi do nowszych, prostszych i bardziej skutecznych sposobów badania ludzkiego mózgu. Znalezienie podobieństw miedzy zachowaniem kolonii pszczół miodnych a ludzkimi neuronami pozwoli na o wiele prostsze badania ludzkiego mózgu. 

Opracowano na podstawie:

Medical News Today, Honey bees May help to explain how humans make decisions, https://www.medicalnewstoday.com/articles/321361.php, Data publikacji: 2018.03.30, Data odczytu:2018.03.30Liczba wyświetleń artykułu: 1220

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.