Resort Środowiska o miejskim pszczelarstwie
Wiceminister środowiska – Sławomir Mazurek, wziął udział w konferencji zorganizowanej w Centrum Transferu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego pt. "Pszczoła w mieście". Na stronie resortu opublikowano fragmenty jego wystąpienia.
Sławomir Mazurek uważa, iż miejskie pszczelarstwo ma ogromny potencjał. Według niego w miastach znajduje się bardzo dobra baza pożytkowa oraz warunki do hodowli pszczół, ponieważ - tak naprawdę - jedynie 30% miejskich terenów to tereny zabudowane. Pszczoły miejskie, mogą więc korzystać z różnorodnej roślinności znajdującej się w parkach, na skwerach, a także z drzew znajdujących się wzdłuż ulic, chodników i alejek. Wiceminister podkreśla również, ze praca pszczół miejskich sprzyja roślinności znajdującej się w miastach oraz rozwojowi rekreacyjnych terenów zielonych.
Zdaniem wiceministra Mazurka, pszczoły miejskie są silniejsze i bardziej odporne na choroby. W mieście nie stosuje się też takich ilości środków chemicznych, więc jest to miejsce bezpieczne dla owadów.
Resort Środowiska zauważa również ogromną rolę edukacją, jaką spełnia miejskie pszczelarstwo. Dzieci i młodzież mają lepszy dostęp do pasiek, mogą dowiedzieć się jak funkcjonują pszczoły, jak się produkuje miód czy wosk. Ponadto jest to doskonała okazja do ekologicznej edukacji młodego pokolenia.
Opracowano na podstawie:
Ministerstwo Środowiska, Pszczoła w mieście, https://www.mos.gov.pl/aktualnosci/szczegoly/news/pszczola-w-miescie/, Data publikacji: 2018.03.23, Data odczytu: 2018.03.28
Liczba wyświetleń artykułu: 1302
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!