Portal Pszczelarski

Polskie miody pitne doceniane na świecie - The Mazer Cup International 2018

pszczelarstwo w Polsce miód pitny The Mazer Cup International Pasieka Dziki Miód Słodycz Łąki miód pitny trójniak Pasieka Jaros miód pitny dwójniak Miodosytnia Imbirowicz Mazurskie Miody Trójniak Markowy Rycerski

Polskie miody pitne zostały wyróżnione na światowym konkursie The Mazer Cup International Denver 2018. Podczas jubileuszowej edycji konkursu, z pośród ponad 1100 zgłoszonych miodów pitnych z całego świata, w kilku kategoriach nagrodzono medalami również polskie produkty.

The Mazer Cup International to jeden z najbardziej uznawanych i cenionych na świecie konkursów poświęconych miodom pitnym. Tegoroczna, dziesiąta edycja odbyła się w dniach 16-17 marca 2018 r. w miejscowości Broomfield w stanie Kolorado. Zgłoszone miody, podzielono na profesjonalne i domowe, a następnie oceniano je w 24 kategoriach. Komisja doceniała między innymi: konsystencję, smak, wygląd, aromat oraz ogólne wrażenie.

Wśród kilkunastu najlepszych znalazł się miód pitny z pasieki państwa Anny i Krzysztofa Piwowarów, którzy prowadzą w Dargomyślu pasiekę Dziki Miód. Sędziowie docenili ich produkt w kategorii Cyser (miody z dodatkiem jabłek) za konsystencje, kolor i aromat. "Słodycz łąki" to trójniak o łagodnym, umiarkowanie słodkim, miodowo-ziołowym smaku. Produkt zdobył już szereg nagród w polskich konkursach miodowych. 

W kategorii miodów pitnych z jednego gatunku miodu, srebrny medal zdobył dwójniak „Lipiec” z Pasieki Jaros. To pierwsza edycja, w której producenci zdecydowali się wystawić swój miód pitny do konkursu. Drugie miejsce tym bardziej ich cieszy.

Srebrny medal przypadł również dla Miodostyni Imbirowicz. Ich stworzony, na podstawie receptury Teofila Ciesielskiego z 1908 roku, trójniak otrzymał drugie miejsce w kategorii Traditional Sweet. Jego polska premiera planowana jest na lato 2018 roku. Brązowy medal zdobył natomiast Trójniak Markowy Rycerski produkowany przez Mazurskie Miody. To kolejne wyróżnienie w tym prestiżowym konkursie dla produktów tej firmy.

Warto zaznaczyć, iż pośród nagrodzonych miodów domowych można odnaleźć również kilka polskich nazwisk. 

Opracowano na podstawie:

Mazer Cup, MCI Commercial 2018 Results, http://mazercup.org/2018-commercial-results/, Data pdczytu:2018.03.25 

Kurier PAP, Miód z polskiego Dargomyśla wśród najlepszych na świecie, http://kurier.pap.pl/depesza/181921/Miod-z-polskiego-Dargomysla-wsrod-najlepszych-na-swiecie-, Data publikacji: 2018.03.23, Data odczytu: 2018.03.25

Pasieka Jaros, X Mazer Cup International, https://www.pasiekajaros.pl/aktualnosci/x-mazer-cup-international, Data publikacji: 2018.03.23, Data odczytu:2018.03.25

Mazurskie miody, Brązowy medalista The Mazer Cup 2018, http://mazurskiemiody.pl/aktualnosci/brazowy-medalista-the-mazer-cup-2018/, Data publikacji: 2018.03.18, Data odczytu: 2018.03.25

Miodostynia Imbirowicz Facebook, https://www.facebook.com/miodosytnia.imbiorowicz/photos/a.1435326803433328.1073741828.1434854053480603/1830443727254965/?type=3&theater, Data publikacji: 2018.03.18, Data odczytu:2018.03.25



Liczba wyświetleń artykułu: 3800

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Kontrola jakości miodu

Skład miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Szkolny Dzień Pszczoły

Pszczoły w szkole w czerwcu

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Propolis - produkt pszczeli

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Pszczelarz, a kto to taki?