Portal Pszczelarski

Sieć supermarketów Walmart chce opatentować pszczoły-drony

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA sztuczna pszczoła

Amerykańska sieć supermarketów Walmart zgłosiła na początku marca 2018 patent na pszczoły-drony. Zrobotyzowane owady mają w przyszłości zapylać rośliny w zastępstwie żywych owadów. Zapylające roboty przenoszą pyłek z jednej rośliny do drugiej, używając kamer do wykrywania lokalizacji upraw. Dzięki wbudowanym czujnikom urządzenia byłyby w stanie stwierdzić czy aplikacja pyłku się powiodła. Uzyskanie patentu może wspomóc produkcję żywności oraz dać firmie kontrolę nad systemem dostaw. 

Jak informuje portal Życie rolnika, firma Walmart złożyła prawdopodobnie kilka patentów, które opisują między innymi wykorzystanie dronów, a także zautomatyzowanie całego systemu zapylania roślin. Drony te miałyby być również stosowane do wykrywania szkodników atakujących uprawy, monitorowania zniszczeń, a także rozpylania pestycydów. Dzięki wykorzystaniu widzenia maszynowego, drony miałyby możliwość samodzielnego wykrywania i identyfikacji szkodników, a następnie usunięcia ich poprzez zastosowanie pestycydów lub ewentualne ich odstraszenie.

Zwykle przedsiębiorstwa zwracające uwagę na słabnącą populację zapylaczy walczą z chemizacją rolnictwa lub starają się wspierać pszczoły bezpośrednio, jednak sieć supermarketów Walmart zdecydowała się na poszukiwanie nowoczesnego sposobu rozwiązania problemu masowej śmierci pszczół. Amerykańskie media spekulują na temat celu tych działań. Na podstawie szeregu działań biznesowych koncernu, pojawia się wniosek, iż złożenie patentu na zrobotyzowane pszczoły jest związane z długoterminowym celem zwiększenia kontroli na łańcuchem dostaw produktów.

Opracowano na podstawie:

Życie rolnika, Czy Drony zastąpią nawet pszczoły?, https://zycierolnika.pl/index.php/ciekawostki/item/2685-czy-drony-zastapia-nawet-pszczoly, Data publikacji: 2018.03.18, Data odczytu: 2018.03.19

Czytaj również:

Latająca sztuczna pszczoła z Politechniki WarszawskiejLiczba wyświetleń artykułu: 972

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.