Portal Pszczelarski

Sieć supermarketów Walmart chce opatentować pszczoły-drony

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA sztuczna pszczoła

Amerykańska sieć supermarketów Walmart zgłosiła na początku marca 2018 patent na pszczoły-drony. Zrobotyzowane owady mają w przyszłości zapylać rośliny w zastępstwie żywych owadów. Zapylające roboty przenoszą pyłek z jednej rośliny do drugiej, używając kamer do wykrywania lokalizacji upraw. Dzięki wbudowanym czujnikom urządzenia byłyby w stanie stwierdzić czy aplikacja pyłku się powiodła. Uzyskanie patentu może wspomóc produkcję żywności oraz dać firmie kontrolę nad systemem dostaw. 

Jak informuje portal Życie rolnika, firma Walmart złożyła prawdopodobnie kilka patentów, które opisują między innymi wykorzystanie dronów, a także zautomatyzowanie całego systemu zapylania roślin. Drony te miałyby być również stosowane do wykrywania szkodników atakujących uprawy, monitorowania zniszczeń, a także rozpylania pestycydów. Dzięki wykorzystaniu widzenia maszynowego, drony miałyby możliwość samodzielnego wykrywania i identyfikacji szkodników, a następnie usunięcia ich poprzez zastosowanie pestycydów lub ewentualne ich odstraszenie.

Zwykle przedsiębiorstwa zwracające uwagę na słabnącą populację zapylaczy walczą z chemizacją rolnictwa lub starają się wspierać pszczoły bezpośrednio, jednak sieć supermarketów Walmart zdecydowała się na poszukiwanie nowoczesnego sposobu rozwiązania problemu masowej śmierci pszczół. Amerykańskie media spekulują na temat celu tych działań. Na podstawie szeregu działań biznesowych koncernu, pojawia się wniosek, iż złożenie patentu na zrobotyzowane pszczoły jest związane z długoterminowym celem zwiększenia kontroli na łańcuchem dostaw produktów.

Opracowano na podstawie:

Życie rolnika, Czy Drony zastąpią nawet pszczoły?, https://zycierolnika.pl/index.php/ciekawostki/item/2685-czy-drony-zastapia-nawet-pszczoly, Data publikacji: 2018.03.18, Data odczytu: 2018.03.19

Czytaj również:

Latająca sztuczna pszczoła z Politechniki WarszawskiejLiczba wyświetleń artykułu: 1115

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Ciasto orzechowe z miodem

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Ciasto jogurtowo-miodowe z cynamonem

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Miodobranie - krok po kroku

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Hodowla murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Ciasto czekoladowe z miodem - przepis

Rola murarki ogrodowej w uprawach sadowniczych