Portal Pszczelarski

Nie żądlę – zapylam - kampania pomagająca pszczołom

pszczelarstwo śląskie akcja pszczelarska Nie żądlę - zapylam Anna Babczyńska pszczelarstwo miejskie pasieka miejska pasieka na dachu uczelni

W ramach kampanii "Nie żądlę - zapylam", na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zorganizowano konferencję informacyjno-edukacją pod nazwą: "Miasto ludzi, miasto owadów. Nowoczesne zarządzanie środowiskiem miejskim". W konferencji uczestniczyli zarówno samorządowcy, jak i pszczelarze i wszyscy zainteresowani. 

"Nie żądlę - zapylam" to kampania, która ma na celu uświadomienie społeczeństwu ogromnego znaczenia owadów zapylających, zarówno tych dzikich, jak i udomowionych. Projekt ten prowadzony jest przez Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego, a jego głównym celem jest budowanie zachowań proekologicznych wśród społeczeństwa. Kampania jest adresowana do władz samorządowych, do młodzieży szkolnej, ale również do wszystkich mieszkańców województwa śląskiego. Dyrektor Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem - dr hab. Anna Babczyńska, podkreśla, iż inicjatywa ta ma za zadanie przede wszystkim uświadomienie mieszkańcom województwa śląskiego, że każdy z nas może pomagać pszczołom.

Konferencja, która odbyła się na Uniwersytecie Śląskim, zgromadziła ponad 100 słuchaczy, którzy mieli możliwość zaznajomienia się z prawnymi, ekonomicznymi i ekologicznymi aspektami zakładania pasiek miejskich. Co ciekawe - na dachu Wydziały Prawa i Administracji tegoż Uniwersytetu, od prawie roku zainstalowanych jest sześć uli, a władze uczelni deklarują, iż nawet po zakończeniu projektu pasieka na dachu pozostanie.

W ramach projektu "Nie żądlę -  zapylam" zorganizowano również konkurs na "Najlepszy domek dla dzikich zapylaczy". Tym sposobem inicjatorzy akcji chcą zwrócić uwagę uczniów na ważną rolę dzikich owadów zapylających. Zaplanowano dwie edycje konkursu - w 2018 i 2019 roku, natomiast nagroda główną jest rejs statkiem po rzece Kłodnicy. Istotnym aspektem konkursu jest przekazanie wszystkich zgłoszonych prac do Fundacji Park Śląski, który to rozlokuje je na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie. Dzięki temu rozwiązaniu, każda praca konkursowa przyczyni się polepszeniu życia owadów. 

Opracowano na podstawie:

Nasze Miasto, Sosnowiec, Nie żądle-zapylam, czyli miasto ludzi i owadów, http://sosnowiec.naszemiasto.pl/artykul/nie-zadle-zapylam-czyli-miasto-ludzi-i-owadow,4574743,art,t,id,tm.html, Data publikacji:2018.03.19, Data odczytu:2018.03.22



Liczba wyświetleń artykułu: 1424

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Pierogi z kaszą jaglaną, jabłkami i miodem

Kurczak teriyaki z miodem

Kukurydziane bułeczki z miodem