Portal Pszczelarski

Pszczeli Port

Czescy pszczelarze obawiają się o swoje pasieki

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Czechach pasieki w Czechach

Z początkiem marca 2018 r. w Czechach, w celu ułatwienia pracy rolnikom, udostępniono do wiadomości publicznej dane kontaktowe wszystkich pszczelarzy oraz miejsca usytuowania ich pasiek. Hodowcy obawiają się jednak, że będzie to zachętą dla przestępców i przyniesie więcej szkody niż pożytku. 

Od początku marca 2018 roku, w Publicznym Rejestrze Gruntów (oraz na portalu farmare.cz) budowana jest baza danych o czeskich pszczelarzach, ich ulach i pasiekach. Konieczność stworzenia takiego spisu wynika z ustawy o hodowli rasowej. Zgodnie z jej założeniami, każdy czeski pszczelarz ma obowiązek informowania o liczbie swoich pasiek i ich położeniu. Do publicznej wiadomości podano wszystkie dane pszczelarzy, ich numery telefonów, adresy mailowe oraz dokładne umiejscowienie uli.

Celem stworzenia bazy danych jest umożliwienie rolnikom skontaktowania się z pszczelarzami w celu poinformowania ich o planowanych opryskach na danym terenie. Zgodnie z obowiązującym w Czechach prawem, każdy rolnik, dokonujący oprysków, ma obowiązek, co najmniej 48 godzin wcześniej, poinformowania okolicznych hodowców o swoich zamiarach. Do tej pory, aby wywiązać się z tego obowiązku, rolnicy musieli poszukiwać informacji o hodowcach gminnych urzędach, co utrudniało ich pracę.

Pszczelarze obawiają się jednak, iż dane te zostaną wykorzystane przez potencjalnych złodziei. Jak informuje Portal Spożywczy, przewodnicząca Czeskiego Związku Pszczelarzy - Jarmila Machova podkreśla, iż pszczelarze są przeciwni ujawnianiu danych wrażliwych na swój temat, ponieważ dzięki temu każda postronna osoba będzie miała swobodny dostęp do miejsc gdzie znajdują się ule. W związku z czym, pszczoły narażone będą na częstsze ataki złodziei i wandali.

Według przewodniczącej, do najbardziej narażonych terenów zalicza się te znajdujące się na pograniczu z Polską, ponieważ czeskie pszczoły charakteryzują się niskim wskaźnikiem umieralności (poniżej 10%). 

Opracowano na podstawie:

Portal Spożywczy, Czescy pszczelarze obawiają się w związku z publikowaniem danych o pasiekach, http://www.portalspozywczy.pl/owoce-warzywa/wiadomosci/czescy-pszczelarze-obawiaja-sie-w-zwiazku-z-publikowaniem-danych-o-pasiekach,156147.html, Data publikacji: 2018.03.15, Data odczytu:2018.03.20Liczba wyświetleń artykułu: 1027

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

ToSieNosi.eu
Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków
ToSieNosi.eu

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.