Portal Pszczelarski

Wypalasz trawę? Zabijasz pszczoły i trzmiele!

pszczelarstwo podkarpackie wypalanie traw

Proceder wypalania traw jest nadal jedną z głównych przyczyn wiosennych pożarów. Pożary te są niezwykle niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Podczas wypalania giną również pszczoły i inne owady zapylające.

Regionalny portal Hej Mielec przypomina o corocznym apelu o niewypalanie traw na wiosnę. Proceder ten jest zagrożony karą aresztu lub grzywny nawet do 5 tysięcy złotych. Nadal jednak wiele osób decyduje się na takie działania. Warto zaznaczyć, iż takie praktyki powodują przede wszystkim pożary lasów, a także zatruwanie powietrza, poprzez dodatkową emisję dwutlenku węgla, węglowodorów aromatycznych i dioksan, które są silnie trującymi toksynami. 

Poza oczywistym zagrożeniem, jakim jest ryzyko pożaru, zniszczenia mienia czy poparzenia, należy pamiętać, że podczas tego procederu niszczony jest delikatny ekosystem danego terenu. Uśmiercane są pożyteczne zwierzęta bezkręgowe takie jak dżdżownice, co powoduje wyjałowienie gleby. Niewiele osób też zdaje sobie sprawę jak wiele pszczół i trzmieli ginie w ogniu w trakcie przelatywania nad płonącymi terenami. Z wielu regionów kraju płyną informację o aktywności pszczół, które rozpoczynają już swoją pracę po okresie zimy. W tym czasie należy się im szczególna ochrona, ponieważ wiele rodzin jest osłabionych po zimowli.

Naukowcy twierdzą, że praktykowanie wypalania traw powoduje wyniszczenie i wyjałowienie gleby poprzez zniszczenie znajdującej się w niej mikroflory i mikrofauny, a skalana ogniem gleba potrzebuje kilku lat by odzyskać równowagę. Jednorazowe wypalanie obniża według nich wartość plonów o 5-8%. Brak pszczół na pewno im w tym nie pomoże.

Opracowano na podstawie:

Hej Mielec, Mieleccy leśnicy, jak co roku apelują do mieszkańców o niewypalanie traw, http://www.hej.mielec.pl/miasto2/komunikaty2/art838,mieleccy-lesnicy-jak-co-roku-apeluja-do-mieszkancow-o-niewypalanie-traw.html, Data publikacji:2018.03.13, Data odczytu: 2018.03.13



Liczba wyświetleń artykułu: 1763

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Szarlotka z karmelizowanymi migdałami

Kuskus z warzywami, ziarnami i miodem

Sałata rzymska z mandarynkami i ogórkiem

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim