Portal Pszczelarski

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Opolu liczy straty po zimie 2017/2018

Autor: Jarosław Gerczak

pszczelarstwo opolskie sezon pszczelarski 2017 zimowla Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Opolu

Anomalie pogodowe, jakie obserwowaliśmy w zimie w 2018 roku, spowodowały prawdopodobnie zmniejszenie o połowę ilości rodzin pszczelich w opolskich pasiekach.

O sytuacji, jaka ma miejsce w pasiekach opolskich pszczelarzy opowiedział dla Radia Opole Jarosław Gerczak - pszczelarz z Moszczanki w gminie Prudnik. Według niego straty sięgają blisko 40-50 procent. Pszczelarz wytłumaczył, co było głównym powodem upadku takiej ilości rodzin pszczelich. 

Występujące w tym roku anomalie pogodowe, w szczególności ciepły grudzień i styczeń spowodowały, że pszczoły zaczęły zachowywać się jakby już była wiosna, aktywność owadów się zwiększyła. Matki rozpoczęły składanie jajek, a jest to zachowanie typowe dopiero w okresie kwietnia. W wyniku gwałtownego spadku temperatury w lutym i marcu w niektórych pasiekach wymarła znaczna ilość pszczół.

Opracowano na podstawie:

Radio Opole, Anomalia pogodowe spowodowały znaczne straty wśród pszczelich rodzin, http://radio.opole.pl/103,230193,anomalia-pogodowe-spowodowaly-znaczne-starty-wsr, Data publikacji: 2018.03.11, Data odczytu:2018.03.11



Liczba wyświetleń artykułu: 1691

Komentarze z forum pszczelarskiego

Kryspin 2020-07-26 11:43:29

Witam. Tak czytam te artykuły wielkich pszczelarzy i mam mieszane uczucia czy większość z nich zna się w ogóle o biologi,życiu pszczół.I czy zbierają ze swoich pasiek miód ? Ja podaję ciasto na ramki lub powałki około 15 lutego.Ja się bardzo staram aby moje rodziny zaczęły czerwić już w lutym. Czyli w zimie, moja pasieka przynosi miód towarowy. Pierwszy miód wiruje w pierwszych dniach maja, a nawet wcześniej. w tym roku 2020 4 maja.U mnie po lipie nie ma żadnych pożytków. 6 lipca wszystkie rodziny i odkłady dostają syrop.W przeciwnym wypadku miałbym osłabione rodziny do zimowli. Upadków rodzin nie notuję prawie wcale w swej praktyce.Odpowiednio zwalczona waroza i nosema,daje dużą gwarancję na przeżycie rodzin bez spadków.



  Współpracują z portalem:

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Metody oceny stopnia inwazji Varroa destructor

Zapobieganie i zwalczanie inwazji Varroa sp. u pszczoły miodnej

Pszczoła miodna. Klasyfikacja, występowanie i ewolucja

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.