Portal Pszczelarski

Muchówki stanowią zagrożenie dla pszczół

pszczelarstwo na świecie muchówki Syrphidae choroba pszczół zdrowie pszczół

Pismo "Biology Letters" informuje o najnowszych badaniach, zgodnie z którymi muchówki z rodziny bzygowatych powodują pośrednio zakażenia pszczół. Muchówki te latają na dużo większe dystanse niż pszczoły i transportują na sobie wirusy chorób, które następnie pozostawiają na nowych kwiatach. 

Muchówki (Syrphidae) posiadają czarno-żółte ubarwienie, co upodabnia je do os i pszczół. Z uwagi na fakt, iż latają one na dużo większe dystanse niż pszczoły i zbierają nektar z tych samych kwiatów, są w stanie przenosić na sobie wirusy zebrane w trakcie zapylania na kwiaty, stanowiące pszczele pożytki.

Badania te zostały wykonane przez naukowców z Royal Holloway, University of London, Oxford Univerity oraz Cornell University. Po przeanalizowaniu bzygowatych ze zbioru Oxfordu, wykazano obecność wirusów trzech typowych chorób pszczół powodujących miedzy innymi deformację skrzydeł u dwóch gatunków muchówek. Przenoszą one wirusy na nowe kwiaty, co powoduje następnie kolejne zakażenia u pszczół.

Badania nie wykazały jak na razie, czy wirusy te szkodzą bzygowatym. 

Opracowano na podstawie:

Agro Polska, Muchówki przenoszą śmiertelne choroby dla pszczół, https://www.agropolska.pl/aktualnosci/europa/muchowki-przenosza-smiertelne-choroby-dla-pszczol,958.html, Data publikacji: 2018.03.04, Data odczytu: 2018.03.04Liczba wyświetleń artykułu: 1853

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.