Portal Pszczelarski

Muchówki stanowią zagrożenie dla pszczół

pszczelarstwo na świecie muchówki Syrphidae choroba pszczół zdrowie pszczół

Pismo "Biology Letters" informuje o najnowszych badaniach, zgodnie z którymi muchówki z rodziny bzygowatych powodują pośrednio zakażenia pszczół. Muchówki te latają na dużo większe dystanse niż pszczoły i transportują na sobie wirusy chorób, które następnie pozostawiają na nowych kwiatach. 

Muchówki (Syrphidae) posiadają czarno-żółte ubarwienie, co upodabnia je do os i pszczół. Z uwagi na fakt, iż latają one na dużo większe dystanse niż pszczoły i zbierają nektar z tych samych kwiatów, są w stanie przenosić na sobie wirusy zebrane w trakcie zapylania na kwiaty, stanowiące pszczele pożytki.

Badania te zostały wykonane przez naukowców z Royal Holloway, University of London, Oxford Univerity oraz Cornell University. Po przeanalizowaniu bzygowatych ze zbioru Oxfordu, wykazano obecność wirusów trzech typowych chorób pszczół powodujących miedzy innymi deformację skrzydeł u dwóch gatunków muchówek. Przenoszą one wirusy na nowe kwiaty, co powoduje następnie kolejne zakażenia u pszczół.

Badania nie wykazały jak na razie, czy wirusy te szkodzą bzygowatym. 

Opracowano na podstawie:

Agro Polska, Muchówki przenoszą śmiertelne choroby dla pszczół, https://www.agropolska.pl/aktualnosci/europa/muchowki-przenosza-smiertelne-choroby-dla-pszczol,958.html, Data publikacji: 2018.03.04, Data odczytu: 2018.03.04Liczba wyświetleń artykułu: 2226

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Szkolny Dzień Pszczoły

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Pszczoły w szkole w czerwcu

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Ciasteczka imbirowe z miodem

Pierniczki na miodzie

Ogórki z miodem

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Ciasto z mąką z czarnego ryżu

Żurawina z miodem i wanilią

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016