Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Muchówki stanowią zagrożenie dla pszczół

pszczelarstwo na świecie muchówki Syrphidae choroba pszczół zdrowie pszczół

Pismo "Biology Letters" informuje o najnowszych badaniach, zgodnie z którymi muchówki z rodziny bzygowatych powodują pośrednio zakażenia pszczół. Muchówki te latają na dużo większe dystanse niż pszczoły i transportują na sobie wirusy chorób, które następnie pozostawiają na nowych kwiatach. 

Muchówki (Syrphidae) posiadają czarno-żółte ubarwienie, co upodabnia je do os i pszczół. Z uwagi na fakt, iż latają one na dużo większe dystanse niż pszczoły i zbierają nektar z tych samych kwiatów, są w stanie przenosić na sobie wirusy zebrane w trakcie zapylania na kwiaty, stanowiące pszczele pożytki.

Badania te zostały wykonane przez naukowców z Royal Holloway, University of London, Oxford Univerity oraz Cornell University. Po przeanalizowaniu bzygowatych ze zbioru Oxfordu, wykazano obecność wirusów trzech typowych chorób pszczół powodujących miedzy innymi deformację skrzydeł u dwóch gatunków muchówek. Przenoszą one wirusy na nowe kwiaty, co powoduje następnie kolejne zakażenia u pszczół.

Badania nie wykazały jak na razie, czy wirusy te szkodzą bzygowatym. 

Opracowano na podstawie:

Agro Polska, Muchówki przenoszą śmiertelne choroby dla pszczół, https://www.agropolska.pl/aktualnosci/europa/muchowki-przenosza-smiertelne-choroby-dla-pszczol,958.html, Data publikacji: 2018.03.04, Data odczytu: 2018.03.04Liczba wyświetleń artykułu: 3308

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Bananowe chipsy z miodem

Tartaletki na słodko z bananami i czekoladą

Wigilijne łazanki na bogato

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Słodka sałatka z kurczakiem

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy