Portal Pszczelarski

Muchówki stanowią zagrożenie dla pszczół

pszczelarstwo na świecie muchówki Syrphidae choroba pszczół zdrowie pszczół

Pismo "Biology Letters" informuje o najnowszych badaniach, zgodnie z którymi muchówki z rodziny bzygowatych powodują pośrednio zakażenia pszczół. Muchówki te latają na dużo większe dystanse niż pszczoły i transportują na sobie wirusy chorób, które następnie pozostawiają na nowych kwiatach. 

Muchówki (Syrphidae) posiadają czarno-żółte ubarwienie, co upodabnia je do os i pszczół. Z uwagi na fakt, iż latają one na dużo większe dystanse niż pszczoły i zbierają nektar z tych samych kwiatów, są w stanie przenosić na sobie wirusy zebrane w trakcie zapylania na kwiaty, stanowiące pszczele pożytki.

Badania te zostały wykonane przez naukowców z Royal Holloway, University of London, Oxford Univerity oraz Cornell University. Po przeanalizowaniu bzygowatych ze zbioru Oxfordu, wykazano obecność wirusów trzech typowych chorób pszczół powodujących miedzy innymi deformację skrzydeł u dwóch gatunków muchówek. Przenoszą one wirusy na nowe kwiaty, co powoduje następnie kolejne zakażenia u pszczół.

Badania nie wykazały jak na razie, czy wirusy te szkodzą bzygowatym. 

Opracowano na podstawie:

Agro Polska, Muchówki przenoszą śmiertelne choroby dla pszczół, https://www.agropolska.pl/aktualnosci/europa/muchowki-przenosza-smiertelne-choroby-dla-pszczol,958.html, Data publikacji: 2018.03.04, Data odczytu: 2018.03.04Liczba wyświetleń artykułu: 2650

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Pularda w złotem kolorze z kartoflanymi kulkami

Kaczka po mazursku

Sałatka z ogórków w zalewie octowo-miodowej na zimę