Portal Pszczelarski

Muchówki stanowią zagrożenie dla pszczół

pszczelarstwo na świecie muchówki Syrphidae choroba pszczół zdrowie pszczół

Pismo "Biology Letters" informuje o najnowszych badaniach, zgodnie z którymi muchówki z rodziny bzygowatych powodują pośrednio zakażenia pszczół. Muchówki te latają na dużo większe dystanse niż pszczoły i transportują na sobie wirusy chorób, które następnie pozostawiają na nowych kwiatach. 

Muchówki (Syrphidae) posiadają czarno-żółte ubarwienie, co upodabnia je do os i pszczół. Z uwagi na fakt, iż latają one na dużo większe dystanse niż pszczoły i zbierają nektar z tych samych kwiatów, są w stanie przenosić na sobie wirusy zebrane w trakcie zapylania na kwiaty, stanowiące pszczele pożytki.

Badania te zostały wykonane przez naukowców z Royal Holloway, University of London, Oxford Univerity oraz Cornell University. Po przeanalizowaniu bzygowatych ze zbioru Oxfordu, wykazano obecność wirusów trzech typowych chorób pszczół powodujących miedzy innymi deformację skrzydeł u dwóch gatunków muchówek. Przenoszą one wirusy na nowe kwiaty, co powoduje następnie kolejne zakażenia u pszczół.

Badania nie wykazały jak na razie, czy wirusy te szkodzą bzygowatym. 

Opracowano na podstawie:

Agro Polska, Muchówki przenoszą śmiertelne choroby dla pszczół, https://www.agropolska.pl/aktualnosci/europa/muchowki-przenosza-smiertelne-choroby-dla-pszczol,958.html, Data publikacji: 2018.03.04, Data odczytu: 2018.03.04Liczba wyświetleń artykułu: 4064

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Kukurydziane bułeczki z miodem

Różowe stringi z miodem

Sałatka kobieca Keep smiling z miodem

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Skrzydełka z miodem i chili

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem