Portal Pszczelarski

Pszczeli Port

Naukowcy chcą zoptymalizować bób, aby był lepszy dla pszczół

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Anglii bób Vicia faba

Naukowcy z Royal Holloway, University of London i University of Cambridge wzięli udział w eksperymencie mającym na celu zoptymalizowanie bobu w celu zwiększenia jego atrakcyjności pod względem pożytkowym dla pszczół. Wyniki eksperymentu mogą przynieść korzyści zarówno roślinom, jak i pszczołom. 

W badaniach opublikowanych w Ecology and Evolution naukowcy odkryli, że możliwe jest zoptymalizowanie roślin bobu (Vicia faba) w celu wytworzenia kwiatów, które są lepsze jakościowo  dla pszczół, a także w celu poprawy jakości lub ilość owoców wytwarzanych przez rośliny. 

Dr Emily Bailes, naczelna autorka raportu ze Szkoły Nauk Biologicznych w Royal Holloway, University of London, twierdzi, że istnieją pewne elementy, które wpływają na to, jak często pszczoły będą chciały odwiedzać konkretny kwiat. Chodzi przede wszystkim o kolor, rozmiar i kształt kwiatu, ale również o ilość wytwarzanego pyłku i nektaru. Po zbadaniu 208 różnych roślin bobu i zebraniu danych z ponad 2000 pojedynczych kwiatów naukowcy odkryli, że ilość wytwarzanego pyłku i nektaru w roślinie jest związane z różnicami genetycznymi.

Naukowcy wyhodowali 30 różnych linii genetycznych bobu, uprawiając wiele roślin z każdej linii. Hodowanie ich w szklarni, w kontrolowanych warunkach, było w stanie zminimalizować wszelkie zmiany środowiskowe. Oznaczało to, że różnice obserwowane w kwiatach wynikały najprawdopodobniej różnic genetycznych. Dzięki temu naukowcy mieli możliwość wskazania, które odmiany bobu powinni uprawiać rolnicy.

Opracowano na podstawie:

Phys.org, Resarchers optimise broad beans for bees., https://phys.org/news/2018-02-optimise-broad-beans-bees.html, Data publikacji: 2018.02.22, Data odczytu: 2018.03.09Liczba wyświetleń artykułu: 793

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

ToSieNosi.eu
Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków
ToSieNosi.eu

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.