Portal Pszczelarski

O pszczołach na Dniach Kultury Rolnej w Urzędowie 2018

pszczelarstwo lubelskie Stanisław Różyński Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Lublinie środki ochrony roślin

W trakcie Dni Kultury Rolnej odbył się panel wykładowo-dyskusyjny dotyczący aktualnych problemów owadów zapylających. Pomiędzy panelami dotyczącymi zagadnień rolniczych, grupa zainteresowanych przeprowadziła dyskusje na temat sposobów wspierania zapylaczy w rolnictwie.

Dni Kultury Rolnej w Urzędowie trwały przez cztery dni od 20 lutego 2018. W tracie wydarzenia dyskutowano między innymi na temat uprawy owoców miękkich, nowych przepisów dotyczących prac sezonowych czy zatrudniania cudzoziemców. W trakcie wykładów odbył się również panel wykładowy zwracający uwagę na znaczenie pszczół i innych owadów zapylających w produkcji rolnej.

Jednym z prelegentów był Stanisław Różyński, były prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Lublinie. Według niego najistotniejszym problemem dotyczącym przede wszystkim kwestii intensyfikacji produkcji rolnej, jest brak odpowiedniego zapylenia roślin. Powołał się on na przykład malin pod izolatorami, w których zapylenie sięga od 27% do 90% kwiatów. W warunkach naturalnych, przy swobodnym dostępie owadów zapylających, wskaźnik tego zapylenia waha się od 66% do 99,9%. W związku z powyższym, Pan Różyński podkreślił ogromne znaczenie umiejętnego stosowania chemii w rolnictwie. Rolnicy powinni rozumieć, że jakość i ilość ich plonów zależy przede wszystkim od zapylenia, nie mogą więc zatruwać owadów poprzez nieumiejętne stosowanie środków ochrony roślin.

Dariusz Chojecki, przedstawiciel Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lublinie oraz Stanisław Tompolski, kierownik Referatu Rolnictwa i Gospodarki Nieruchomościami i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim w Urzędowie, również wypowiadali się w kwestii przestrzegania zasad przy stosowaniu środków ochrony roślin. Zwrócono uwagę na zasady postępowania przy podejrzeniu ostrego zatrucia pszczół, spowodowanego zastosowaniem środków ochrony roślin, dyskutowano również na temat konieczności przechodzenia odpowiednich szkoleń przez osoby dokonujące oprysków.

Dariusz Chojecki przypomniał zebranym, iż za nieprzestrzeganie prawa w kwestii stosowania środków ochrony roślin grożą rolnikom surowe sankcje, a szkolenia osób wykonujących opryski są czasowe. Według wypowiadających się specjalistów, każdy rolnik powinien znać zasady stosowania środków ochrony roślin jeszcze przed rozpoczęciem prac polowych i przede wszystkim ich skrupulatnie przestrzegać.

Opracowano na podstawie: 

Gmina Urzędów, Podczas Dni Kultury Rolnej rozmawiano także o pszczołach, http://urzedow.pl/news.php?readmore=944, Data publikacji:2018.02.27 , Data odczytu: 2018.03.04Liczba wyświetleń artykułu: 854

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.