Portal Pszczelarski

Dzikie indyjskie pszczoły przenoszą się do miasta

Tadż Mahal w Indiach

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Indiach pszczoła wschodnia Apis cerana

Indie są drugim państwem na świecie (po Chinach) pod względem liczby ludności. Gdy drzewa i lasy ustępują miejsca rozrastającemu się miastu, dzikie pszczoły miodne nie mają gdzie tworzyć swoich gniazd. Jedynym wyjściem dla nich jest umiejscowienie się na wysokich budynkach, które zastąpiły drzewa. Obszary podmiejskie są bardziej podatne na zasiedlenie, ponieważ znajdują się bliżej lasów. Eksperci twierdzą, że pszczoły wybierają twarde powierzchnie na sporych wysokościach. Miejsce, w którym stworzą one gniazdo, musi być zacienione i osłonięte od wiatru.

Chociaż ataki dzikich pszczół osiedlonych w miastach nie są częste, obecność pszczół stwarza jednak pewne zagrożenie dla mieszkańców. W przeciwieństwie do udomowionych pszczół, dzikie pszczoły miodne są bardziej agresywne i bardziej podatne na ataki, ale tylko wtedy, gdy są prowokowane lub drażnione. Organizacje pszczelarskie w Indiach nie zawsze decydują się jednak na usuwanie takich miejskich gniazd, ponieważ wielokrotnie już dochodziło do sytuacji, że pszczoły i tak wracały w dane miejsce. Nie miały po prostu innego wyboru. Jeżeli nie ma czynników zagrażających pszczołom lub ludziom, mieszkańcy muszą nauczyć się żyć w zgodzie ze swoimi nowymi sąsiadami. 

Eksperci obserwują drastyczny spadek liczby pszczół na terenie całego kraju. Pszczoła wschodnia (Apis cerana), jedyny rodzimy gatunek pszczół, który buduje gniazda w zagłębieniach drzew, traci swoje naturalne środowisko w związku z ich wycinką. "W ciągu trzydziestu lat moich badań nad pszczołami, tylko dwa razy widziałem ich gniazda poza drzewami. Jednak po wycięciu kilku dużych drzewach wzdłuż autostrady Hubli-Dharwad, widziałem 15 takich kolonii w ciągu zaledwie sześciu miesięcy. To naprawdę smutne, że niszczymy ich siedliska w imię rozwoju" - powiedział były profesor na University of Agricultural Sciences, Shashidhar Viraktamath.

Opracowano na podstawie:

The News Minute, Wild bees in balconies: As trees vanish, B’luru’s suburbs are dealing with more hives, https://www.thenewsminute.com/article/bees-your-building-bengaluru-it-s-smarter-let-them-be-say-experts-77221, Data publikacji: 2018.03.01, Data odczytu: 2018.03.06Liczba wyświetleń artykułu: 1364

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.