Portal Pszczelarski

Dzikie indyjskie pszczoły przenoszą się do miasta

Tadż Mahal w Indiach

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Indiach pszczoła wschodnia Apis cerana

Indie są drugim państwem na świecie (po Chinach) pod względem liczby ludności. Gdy drzewa i lasy ustępują miejsca rozrastającemu się miastu, dzikie pszczoły miodne nie mają gdzie tworzyć swoich gniazd. Jedynym wyjściem dla nich jest umiejscowienie się na wysokich budynkach, które zastąpiły drzewa. Obszary podmiejskie są bardziej podatne na zasiedlenie, ponieważ znajdują się bliżej lasów. Eksperci twierdzą, że pszczoły wybierają twarde powierzchnie na sporych wysokościach. Miejsce, w którym stworzą one gniazdo, musi być zacienione i osłonięte od wiatru.

Chociaż ataki dzikich pszczół osiedlonych w miastach nie są częste, obecność pszczół stwarza jednak pewne zagrożenie dla mieszkańców. W przeciwieństwie do udomowionych pszczół, dzikie pszczoły miodne są bardziej agresywne i bardziej podatne na ataki, ale tylko wtedy, gdy są prowokowane lub drażnione. Organizacje pszczelarskie w Indiach nie zawsze decydują się jednak na usuwanie takich miejskich gniazd, ponieważ wielokrotnie już dochodziło do sytuacji, że pszczoły i tak wracały w dane miejsce. Nie miały po prostu innego wyboru. Jeżeli nie ma czynników zagrażających pszczołom lub ludziom, mieszkańcy muszą nauczyć się żyć w zgodzie ze swoimi nowymi sąsiadami. 

Eksperci obserwują drastyczny spadek liczby pszczół na terenie całego kraju. Pszczoła wschodnia (Apis cerana), jedyny rodzimy gatunek pszczół, który buduje gniazda w zagłębieniach drzew, traci swoje naturalne środowisko w związku z ich wycinką. "W ciągu trzydziestu lat moich badań nad pszczołami, tylko dwa razy widziałem ich gniazda poza drzewami. Jednak po wycięciu kilku dużych drzewach wzdłuż autostrady Hubli-Dharwad, widziałem 15 takich kolonii w ciągu zaledwie sześciu miesięcy. To naprawdę smutne, że niszczymy ich siedliska w imię rozwoju" - powiedział były profesor na University of Agricultural Sciences, Shashidhar Viraktamath.

Opracowano na podstawie:

The News Minute, Wild bees in balconies: As trees vanish, B’luru’s suburbs are dealing with more hives, https://www.thenewsminute.com/article/bees-your-building-bengaluru-it-s-smarter-let-them-be-say-experts-77221, Data publikacji: 2018.03.01, Data odczytu: 2018.03.06Liczba wyświetleń artykułu: 2023

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Żurawina z miodem i wanilią

Miodowe ciasto z sezamową bezą

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Miodobranie - krok po kroku

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie