Portal Pszczelarski

Import obcych gatunków zagraża rodzimym owadom. Przykład z Ameryki

Trzmiel ziemny.

pszczelarstwo na świecie Journal of Applied Ecology trzmiel trzmiel ziemny Bombus terrestris trzmiel patagoński Bombus dahlbomii

Patagonia może utracić swoje jedyne rodzime gatunki trzmieli z powodu inwazji obcych gatunków owadów. W artykule opublikowanym w Journal of Applied Ecology, Marcelo Aizen z Universidad Nacional del Comahue w Argentynie wraz z naukowcami z innych krajów zwracają uwagę na poważne konsekwencje napływu obcych gatunków pszczół. Naukowcy wysnuli wnioski dotyczące tychże konsekwencji w oparciu o niedawne rozprzestrzenianie się inwazyjnych trzmieli europejskich, w szczególności trzmiela ziemnego (Bombus terrestris) z Chile do południowej Argentyny.

Władze Chile formalnie zezwoliły na ciągły import obcych trzmieli do zapylania upraw rolnych. Niestety, trzmiele są mobilne i nie respektują międzynarodowych granic, nawet tych ustanowionych wzdłuż głównych barier geograficznych. W konsekwencji obce gatunki rozprzestrzeniły się szeroko w Chile i Argentynie, a jeden gatunek jest bliski wejścia do Boliwii i Peru. Inwazja na Argentynę przez Andy i jej niezamierzone konsekwencje nastąpiły pomimo tego, że Argentyna zakazała importu tego gatunku. Najpoważniejszym biologicznym skutkiem tej inwazji jest upadek gigantycznego trzmiela patagońskiego (Bombus dahlbomii), jedynego rodzimego trzmiela w południowej części Ameryki Południowej i jednego z największych trzmieli na świecie.

Naukowcy zbadali również szkodliwy wpływ trzmiela ziemnego na rośliny rodzime i rośliny uprawne. Aby uzyskać dostęp do nektaru, owad ten uszkadza kwiaty wielu gatunków roślin, redukując nektar dla innych odwiedzających kwiaty zapylaczy, ale często tym samym nie skutecznie zapylając same kwiaty. Kradzież nektaru i inne uszkodzenia kwiatów wywołane przez Bombus terrestris na komercyjnych polach malinowych obniżyły jakość owoców i mogą negatywnie wpływać na produkcję miodu przez rodzime pszczoły miodne.

Przykład Bombus terrestris udowadnia, że konieczne jest bardzo dokładne planowanie i współpraca międzynarodowa w kwestii importu obcych gatunków owadów.

Opracowano na podstawie:

Phys.org, Uncoordinated trade policies aid alien bee invasions, https://phys.org/news/2018-03-uncoordinated-policies-aid-..alien-bee.html, Data publikacji: 2018.03.06, Data odczytu:2018.03.09Liczba wyświetleń artykułu: 1420

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.