Portal Pszczelarski

Import obcych gatunków zagraża rodzimym owadom. Przykład z Ameryki

Trzmiel ziemny.

pszczelarstwo na świecie Journal of Applied Ecology trzmiel trzmiel ziemny Bombus terrestris trzmiel patagoński Bombus dahlbomii

Patagonia może utracić swoje jedyne rodzime gatunki trzmieli z powodu inwazji obcych gatunków owadów. W artykule opublikowanym w Journal of Applied Ecology, Marcelo Aizen z Universidad Nacional del Comahue w Argentynie wraz z naukowcami z innych krajów zwracają uwagę na poważne konsekwencje napływu obcych gatunków pszczół. Naukowcy wysnuli wnioski dotyczące tychże konsekwencji w oparciu o niedawne rozprzestrzenianie się inwazyjnych trzmieli europejskich, w szczególności trzmiela ziemnego (Bombus terrestris) z Chile do południowej Argentyny.

Władze Chile formalnie zezwoliły na ciągły import obcych trzmieli do zapylania upraw rolnych. Niestety, trzmiele są mobilne i nie respektują międzynarodowych granic, nawet tych ustanowionych wzdłuż głównych barier geograficznych. W konsekwencji obce gatunki rozprzestrzeniły się szeroko w Chile i Argentynie, a jeden gatunek jest bliski wejścia do Boliwii i Peru. Inwazja na Argentynę przez Andy i jej niezamierzone konsekwencje nastąpiły pomimo tego, że Argentyna zakazała importu tego gatunku. Najpoważniejszym biologicznym skutkiem tej inwazji jest upadek gigantycznego trzmiela patagońskiego (Bombus dahlbomii), jedynego rodzimego trzmiela w południowej części Ameryki Południowej i jednego z największych trzmieli na świecie.

Naukowcy zbadali również szkodliwy wpływ trzmiela ziemnego na rośliny rodzime i rośliny uprawne. Aby uzyskać dostęp do nektaru, owad ten uszkadza kwiaty wielu gatunków roślin, redukując nektar dla innych odwiedzających kwiaty zapylaczy, ale często tym samym nie skutecznie zapylając same kwiaty. Kradzież nektaru i inne uszkodzenia kwiatów wywołane przez Bombus terrestris na komercyjnych polach malinowych obniżyły jakość owoców i mogą negatywnie wpływać na produkcję miodu przez rodzime pszczoły miodne.

Przykład Bombus terrestris udowadnia, że konieczne jest bardzo dokładne planowanie i współpraca międzynarodowa w kwestii importu obcych gatunków owadów.

Opracowano na podstawie:

Phys.org, Uncoordinated trade policies aid alien bee invasions, https://phys.org/news/2018-03-uncoordinated-policies-aid-..alien-bee.html, Data publikacji: 2018.03.06, Data odczytu:2018.03.09Liczba wyświetleń artykułu: 2162

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Wilanów Miodem Płynący 2018 - kursy pszczelarskie

Miody z pasieki Mai i Pawła Olzaków na Liście Produktów Tradycyjnych

VIII Świętokrzyski Konkurs na Nalewkę Miodową i Miód Pitny

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Historia pasieki rodzinnej Netczuków

Ciasto czekoladowe z miodem – komentarz do przepisu

Morfologia murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)