Portal Pszczelarski

Lubelscy pszczelarze apelują do ministra o wszczęcie działań edukacyjnych

Pole gryki

pszczelarstwo lubelskie Polski Związek Pszczelarski Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Lublinie Stowarzyszenie Pszczelarzy Lubelskich Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe Nadbużański Związek Pszczelarzy w Chełmie Lubelskie Stowarzyszenie Pszczółka

Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej w porozumieniu z Polskim Związkiem Pszczelarskim, Wojewódzkim Związkiem Pszczelarzy w Lublinie, Stowarzyszeniem Pszczelarzy Lubelskich, Pszczelniczym Towarzystwem Naukowym, Nadbużańskim Związkiem Pszczelarzy w Chełmie i Lubelskim Stowarzyszeniem Pszczółka wystosował pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wszczęcia działań edukacyjnych skierowanych do rolników.

W piśmie tym autorzy proponują stworzenie spotu informacyjno-edukacyjnego dotyczącego konieczności rozsądnych działań w kwestii wykonywania prac chemizacyjnych w rolnictwie. Spot ten miałby być emitowany w telewizji publicznej, w godzinach emisji programów o tematyce rolniczej, dzięki czemu mógłby trafić do szerokiego grona odbiorców. Lubelska Izba Rolnicza proponuje, aby poruszono w tym spocie tematy dotyczące znaczenia pszczoły w gospodarce, skutków jakie niesie za sobą nieprawidłowe stosowanie środków ochrony roślin oraz konsekwencji niestosowania się do wytycznych zawartych na etykietach (możliwość utraty dopłat).

W piśmie skierowanym do ministra zawarto również apel o wsparcie Służby Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w kwestii prowadzenia monitoringu wykonywania zabiegów ochrony roślin. Autorzy pisma proponują zaangażowanie służb patrolowych policji wobec osób nieprawidłowo wykonujących zabiegi ochrony roślin, ponieważ takie osoby są de facto potencjalnymi sprawcami wytrucia pszczół w okolicy.

Propozycje zawarte w piśmie wynikają przede wszystkim ze zbliżającego się sezonu wegetacyjnego oraz dotychczasowych doświadczeń z lat ubiegłych. Według Lubelskiej Izby Rolniczej i pszczelarzy, konieczne jest nagłaśniane tej tematyki oraz budowanie świadomości społeczeństwa w kwestii znaczenia zapylaczy w ekosystemie oraz konsekwencji nieprawidłowego przeprowadzania prac chemizacyjnych w rolnictwie.

Opracowano na podstawie:

Lubelska Izba Rolnicza, LIR wspólnie z organizacjami pszczelarskimi ws. Ochrony Pszczół., https://www.lir.lublin.pl/aktualnosci/2403-lir-wspolnie-z-organizacjami-pszczelarskimi-ws-ochrony-pszczol, Data publikacji: 2018.03.08, Data odczytu: 2018.03.09



Liczba wyświetleń artykułu: 1350

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor

Oddziaływanie Varroa destructor na rodzinę pszczelą

Varroa sp. jako immunosupresor chorób wirusowych

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Pasieki powyżej 80 rodzin pszczelich - formy opodatkowania

Pszczelarz a faktura VAT RR

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich 2016/2019 - terminarz, wymagania, kosztorys