Europosłowie wnioskują o wsparcie pszczelarstwa

Pszczoła na krokusie

pszczelarstwo w Unii Europejskiej mieszanka miodów dotacje dla pszczelarzy

Europosłowie Parlamentu Europejskiego wyszli z inicjatywą przed Komisję Europejską. W rezolucji przyjętej 01.03.2018 roku, zatrważającą większością głosów wnioskują oni, aby Unia Europejska i państwa członkowskie skłoniły się do większych inwestycji w kwestie związane z ochroną pszczół. Unia Europejska powinna zwrócić uwagę na potrzeby pszczelarzy, a wszyscy członkowie powinni zjednoczyć się w walce z fałszywym miodem - argumentują.

W związku z pracami nad ostatecznym kształtem unijnej polityki rolnej po 2020 roku, europosłowie wezwali Unię Europejską do zwiększenia budżetu na krajowe programy pszczelarskie o 50 procent oraz o stworzenie specjalnego systemu wsparcia dedykowanego pszczelarzom. Ponadto, w przyjętej rezolucji, znajduje się również zapis dotyczący wsparcia pszczelarzy dotkniętych utratą pszczół. Europosłowie są zdania, że w prawie unijnym brakuje rozwiązań dotyczących rekompensaty za utratę kolonii pszczół, a często jest to ogromna tragedia dla właściciela, który niejednokrotnie nie jest już w stanie odbudować swojej pasieki.

Europosłowie sugerują również, iż Unia Europejska powinna zwrócić większą uwagę na dokładniejsze kontrolowanie importowanego miodu. Zdaniem europosłów standardy kontroli i inspekcji granicznych powinny zostać zharmonizowane i cały importowany mód powinien być sprawdzany, a kary dla fałszerzy powinny być skuteczniejsze i bardziej dotkliwe. Miód unijny powinien spełniać wysokie standardy - tego oczekuje się od unijnych producentów. Niestety miód wytwarzany poza Unią nie jest tak szczegółowo kontrolowany, konieczne jest również - zdaniem europosłów - opracowanie skuteczniejszych procedur testowania laboratoryjnego.

Przedstawiając Komisji Europejskiej, przyjętą przez Parlament rezolucję, Europoseł sprawozdawca zaproponował również strategię zmian w zakresie etykiet na miodach. Zamiast mylącej dziś etykiety "Mieszanka miodów z UE i spoza UE", na słoiczku miała by znaleźć się cała lista krajów w których ten miód faktycznie pochodzi.

Opracowano na podstawie:

Portal Spożywczy, PE wzywa do zwiększenia inwestycji w UE w ochronę pszczół, http://www.portalspozywczy.pl/owoce-warzywa/wiadomosci/pe-wzywa-do-zwiekszenia-inwestycji-w-ue-w-ochrone-pszczol,155622.html, Data publikacji: 2018.03.01, Data odczytu: 2018.03.01Liczba wyświetleń artykułu: 339

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę
EL-TER biuro projektowe Kraków
filmowanie wesel, video zaproszenia, podziękowania video dla rodziców Kraków i okolice Miejsce na Twoją reklamę
Sklep internetowy Krauz

Kanał na Twitter

Newsletter

Nota informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Jacek Balana EL-TER, z siedzibą przy ul. Granicznej 505, 32-095 Narama. W przypadku wyrażenia powyższej zgody, dane będą wykorzystywane do przesyłania treści marketingowych. Dane osobowe będą przechowywane do momentu ustania ich przydatności/cofnięcia zgody. Informujemy, iż ma Pani/Pana możliwość dostępu do swoich danych, w celu ich sprostowania i usunięcia oraz żądania ograniczenia ich przetwarzania ze względu na swoją szczególną sytuację, wycofania udzielonej zgody w każdym momencie, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych osobowych, a także wniesienia skargi do organu nadzorczego, jeżeli przetwarzanie Pani/Pana danych będzie naruszało przepisy o ochronie danych osobowych. Pani/Pana dane osobowe będą przekazywane podmiotom przetwarzającym dane osobowe na zlecenia Administratora. W niektórych przypadkach Pani/Pana dane mogą być przekazywane do państw trzecich np. jeżeli będzie to niezbędne dla świadczenia usługi na Pana/Pani rzecz lub będzie to uwarunkowane inną podstawą prawną. Pani/Pana dane mogą podlegać profilowaniu, w celu wykorzystania danych osobowych do analizy lub prognoz dotyczących osobistych preferencji i zainteresowań. Administrator nie podejmuje decyzji która opiera się wyłącznie na zautomatyzowanym przetwarzaniu, w tym profilowaniu i istotnie wpływa na osobę, której dane dotyczą. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celów.

Portal Pszczelarski 2013 - ∞ © Wszelkie prawa zastrzeżone

Korzystamy z informacji zapisanych za pomocą cookies. Cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.

Portal Pszczelarski

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.