Portal Pszczelarski

Europosłowie wnioskują o wsparcie pszczelarstwa

Pszczoła na krokusie

pszczelarstwo w Unii Europejskiej mieszanka miodów dotacje dla pszczelarzy

Europosłowie Parlamentu Europejskiego wyszli z inicjatywą przed Komisję Europejską. W rezolucji przyjętej 01.03.2018 roku, zatrważającą większością głosów wnioskują oni, aby Unia Europejska i państwa członkowskie skłoniły się do większych inwestycji w kwestie związane z ochroną pszczół. Unia Europejska powinna zwrócić uwagę na potrzeby pszczelarzy, a wszyscy członkowie powinni zjednoczyć się w walce z fałszywym miodem - argumentują.

W związku z pracami nad ostatecznym kształtem unijnej polityki rolnej po 2020 roku, europosłowie wezwali Unię Europejską do zwiększenia budżetu na krajowe programy pszczelarskie o 50 procent oraz o stworzenie specjalnego systemu wsparcia dedykowanego pszczelarzom. Ponadto, w przyjętej rezolucji, znajduje się również zapis dotyczący wsparcia pszczelarzy dotkniętych utratą pszczół. Europosłowie są zdania, że w prawie unijnym brakuje rozwiązań dotyczących rekompensaty za utratę kolonii pszczół, a często jest to ogromna tragedia dla właściciela, który niejednokrotnie nie jest już w stanie odbudować swojej pasieki.

Europosłowie sugerują również, iż Unia Europejska powinna zwrócić większą uwagę na dokładniejsze kontrolowanie importowanego miodu. Zdaniem europosłów standardy kontroli i inspekcji granicznych powinny zostać zharmonizowane i cały importowany mód powinien być sprawdzany, a kary dla fałszerzy powinny być skuteczniejsze i bardziej dotkliwe. Miód unijny powinien spełniać wysokie standardy - tego oczekuje się od unijnych producentów. Niestety miód wytwarzany poza Unią nie jest tak szczegółowo kontrolowany, konieczne jest również - zdaniem europosłów - opracowanie skuteczniejszych procedur testowania laboratoryjnego.

Przedstawiając Komisji Europejskiej, przyjętą przez Parlament rezolucję, Europoseł sprawozdawca zaproponował również strategię zmian w zakresie etykiet na miodach. Zamiast mylącej dziś etykiety "Mieszanka miodów z UE i spoza UE", na słoiczku miała by znaleźć się cała lista krajów w których ten miód faktycznie pochodzi.

Opracowano na podstawie:

Portal Spożywczy, PE wzywa do zwiększenia inwestycji w UE w ochronę pszczół, http://www.portalspozywczy.pl/owoce-warzywa/wiadomosci/pe-wzywa-do-zwiekszenia-inwestycji-w-ue-w-ochrone-pszczol,155622.html, Data publikacji: 2018.03.01, Data odczytu: 2018.03.01



Liczba wyświetleń artykułu: 1427

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Różano-orkiszowy torcik naleśnikowy z miodem

Chleb na owsiance z miodem

Kurczak teriyaki z miodem

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Słodka sałatka z kurczakiem

Ciasto orzechowe z miodem