Portal Pszczelarski

IX Lubelska Konferencja Pszczelarska - relacja z wydarzenia

pszczelarstwo lubelskie relacja z wydarzenia IX Lubelska Konferencja Pszczelarska Małgorzata Lewandowska Pszczoła na tak Grzegorz Borsuk

W niewielkiej wsi Grabanów, znajdującej się w powiecie bialskim, pszczelarze zorganizowali dziewiątą już Lubelską Konferencję Pszczelarską. Tegoroczne wydarzenie odbyło się 17 lutego 2018 r. pod nazwą: "Aktualne problemy nowoczesnego pszczelarstwa".

Podczas konferencji poruszono kilka bardzo istotnych zagadnień. Małgorzata Lewandowska, główny specjalista ds. pszczelarstwa Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Białej Podlaskiej zs. w Grabanowie opowiedziała o - działającej już od 2011 roku - akcji "Pszczoła na tak". W ramach tego projektu prowadzone są wykłady i zajęcia warsztatowe skierowane do dzieci i młodzieży. Głównym celem inicjatywy jest propagowanie istotnego znaczenia pszczół i pszczołowatych w środowisku naturalnym. Zajęcia te cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony uczniów, jak i pszczelarzy, z uwagi na wzbogacenie warsztatów licznymi eksponatami, pokazami filmowymi oraz prezentacjami multimedialnymi. 

Pani Anna Gajda, doktor nauk weterynaryjnych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie wypowiedziała się na temat, niestety wciąż aktualnego, problemu warrozy. Zgodnie z jej wypowiedzią w ostatnim roku straty rodzin pszczelich były wyjątkowo duże. W badanej liczbie 491 rodzin pszczelich, odsetek ten wynosił aż 22%. Pani doktor omówiła również biologię pasożyta Varroa destructor oraz przedstawiła metody walki z tą chorobą. Ponadto, w kolejnym wykładzie, prelegentka opowiedziała szerzej o chorobach wirusowych pszczół i wyjaśniła sposoby ich rozpoznawania oraz leczenia

Profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, dr hab. Grzegorz Borsuk, wygłosił referat pt. "Środowisko źródłem pokarmu pszczół". Wykładowca zwrócił szczególną uwagę na coraz większą ilość pożytków monokulturowych, co hamuje dostarczanie wszystkich niezbędnych pszczołom składników pokarmowych. Braki na przykład białka powodują, że owady zaczynają chorować i wymierają. Według specjalisty należy jak najszybciej zrozumieć zależności jakie zachodzą w przyrodzie i zwrócić szczególną uwagę na problem zanieczyszczenia środowiska oraz stosowania chemii w rolnictwie.

Z relacji udostępnionej na stronie Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli wynika, iż uczestnicy konferencji żywo dyskutowali nad poruszanymi tematami i chętnie wyrażali swoje zdanie, nie tylko w trakcie wykładów.

Opracowano na podstawie:

Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, „Aktualne problemy nowoczesnego pszczelarstwa” – IX Lubelska Konferencja Pszczelarska w Grabanowie, http://www.lodr.konskowola.pl/www_m/index.php/500-aktualne-problemy-nowoczesnego-pszczelarstwa-ix-lubelska-konferencja-pszczelarska-w-grabanowie, Data publikacji: 2018.03.01, Data odczytu: 2018.03.02

Czytaj również:

IX Lubelska Konferencja Pszczelarska



Liczba wyświetleń artykułu: 1377

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Kontrola jakości miodu

Skład miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy