Portal Pszczelarski

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności uznał neonikotynoidy za szkodliwe

pszczelarstwo na świecie neonikotynoidy imidakloprid klotianidyna tiametoksam

Raport Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności potwierdził, iż trzy najczęściej stosowane środki owadobójcze z grupy neonikotynoidów są niebezpieczne dla pszczół. Według raportu, ograniczenia wprowadzone przez Unię Europejską w 2013 roku są niewystarczające.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stanowi instytucję wspierającą Unię Europejską w tworzeniu prawa. Misją urzędu jest zapewnienie opinii naukowych i doradztwa w dziecinach, które wywierają wpływ na bezpieczeństwo produktów żywnościowych. Po wprowadzeniu, w krajach członkowskich częściowego zakazu stosowania neonikotynoidów, urząd został zobowiązany do stworzenia przeglądu badań naukowych dotyczących faktycznej szkodliwości tych środków. Z opublikowanych raportów wynikało, iż neonikotynoidy stanowią zagrożenie zarówno dla pszczół dzikich, jak i tych hodowlanych. 

W raporcie, opublikowanym w środę 28 lutego 2018 r., stanowiącym przegląd 700 publikacji na temat imidaklopridu, klotianidyny i tiametoksamu potwierdzono, że ich stosowanie stanowi ogromne ryzyko dla populacji pszczół, natomiast wprowadzone do tej pory ograniczenia są niewystarczające. Jose Tarazona, przewodniczący działu ds. pestycydów przyznał że istnieje zróżnicowanie rzeczonego ryzyka. Zależy to przede wszystkim od odmiany pszczół, sposobu użycia pestycydu, a także rodzaju ekspozycji pszczół na toksynę. Jednak w każdej z analizowanych sytuacji ryzyko to występuje.

Komisja Europejska zapowiada natomiast kolejne graniczenia dla neonikotynoidów. Podczas posiedzenia Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Paszy, zaplanowanego na połowę marca 2018 r., odbędzie się dyskusja na ten temat. Greenpeace stoi na stanowisku, iż każde z państw członkowskich powinno poprzeć całkowity zakaz ich stosowania, natomiast ich producenci oskarżają Unię o wprowadzanie prawa "tylnymi drzwiami" opierając się na mało rzetelnych danych.

Opracowano na podstawie:

Euractiv, Neonikotynoidy zagrażają pszczołom – potwierdza ponownie Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności, https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/news/neonikotynoidy-zagrazaja-pszczolom-potwierdza-europejski-urzad-ds-bezpieczenstwa-zywnosci/, Data publikacji: 2018.02.28, Data odczytu: 2018.02.28Liczba wyświetleń artykułu: 693

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.