Portal Pszczelarski

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności uznał neonikotynoidy za szkodliwe

pszczelarstwo na świecie neonikotynoidy imidakloprid klotianidyna tiametoksam

Raport Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności potwierdził, iż trzy najczęściej stosowane środki owadobójcze z grupy neonikotynoidów są niebezpieczne dla pszczół. Według raportu, ograniczenia wprowadzone przez Unię Europejską w 2013 roku są niewystarczające.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stanowi instytucję wspierającą Unię Europejską w tworzeniu prawa. Misją urzędu jest zapewnienie opinii naukowych i doradztwa w dziecinach, które wywierają wpływ na bezpieczeństwo produktów żywnościowych. Po wprowadzeniu, w krajach członkowskich częściowego zakazu stosowania neonikotynoidów, urząd został zobowiązany do stworzenia przeglądu badań naukowych dotyczących faktycznej szkodliwości tych środków. Z opublikowanych raportów wynikało, iż neonikotynoidy stanowią zagrożenie zarówno dla pszczół dzikich, jak i tych hodowlanych. 

W raporcie, opublikowanym w środę 28 lutego 2018 r., stanowiącym przegląd 700 publikacji na temat imidaklopridu, klotianidyny i tiametoksamu potwierdzono, że ich stosowanie stanowi ogromne ryzyko dla populacji pszczół, natomiast wprowadzone do tej pory ograniczenia są niewystarczające. Jose Tarazona, przewodniczący działu ds. pestycydów przyznał że istnieje zróżnicowanie rzeczonego ryzyka. Zależy to przede wszystkim od odmiany pszczół, sposobu użycia pestycydu, a także rodzaju ekspozycji pszczół na toksynę. Jednak w każdej z analizowanych sytuacji ryzyko to występuje.

Komisja Europejska zapowiada natomiast kolejne graniczenia dla neonikotynoidów. Podczas posiedzenia Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Paszy, zaplanowanego na połowę marca 2018 r., odbędzie się dyskusja na ten temat. Greenpeace stoi na stanowisku, iż każde z państw członkowskich powinno poprzeć całkowity zakaz ich stosowania, natomiast ich producenci oskarżają Unię o wprowadzanie prawa "tylnymi drzwiami" opierając się na mało rzetelnych danych.

Opracowano na podstawie:

Euractiv, Neonikotynoidy zagrażają pszczołom – potwierdza ponownie Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności, https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/news/neonikotynoidy-zagrazaja-pszczolom-potwierdza-europejski-urzad-ds-bezpieczenstwa-zywnosci/, Data publikacji: 2018.02.28, Data odczytu: 2018.02.28Liczba wyświetleń artykułu: 1056

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

Kolejny krok w ratowaniu pszczół!

Opowiemy faktów full, jak w biznesie działa ul

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 2.

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Bastani – perskie lody szafranowe

Imbirowe ciastka z miodowo-cytrynowym lukrem

Piernik sułtański

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016