Portal Pszczelarski

Władze Legnicy zezwoliły na prowadzenie pasiek w mieście

pszczelarstwo dolnośląskie pszczelarstwo miejskie miejska pasieka pszczelarstwo miejskie w Legnicy pasieki w Legnicy Związek Pszczelarzy Ziemi Legnickiej Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom

26 lutego 2018 r. Rada Miejska Legnicy przyjęła projekt uchwały zezwalającej na hodowlę pszczół w mieście. Uchwała została skonsultowana ze Związkiem Pszczelarzy Ziemi Legnickiej. W ubiegłym roku Legnica przystąpiła do sygnatariuszy ogólnopolskiego Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom. Miasto zadeklarowało wtedy, że stworzy 180 miejsc przyjaznych pszczołom. Przyjęta uchwała jest jednym z elementów realizacji tych postulatów.

Zgodnie z przyjętą uchwałą, w Legnicy będzie można hodować pszczoły łagodne, które mają niską skłonność do wyrajania się. Miejsce, w którym będą ustawione ule, musi być opatrzone specjalnymi znakami ostrzegawczymi oraz uniemożliwiać postronnym osobom przypadkowe wejście. Ponadto, pasieka powinna być usytuowana w odległości co najmniej 10 metrów od granicy nieruchomości lub uczęszczanej drogi publicznej. Jeżeli zachowanie wymaganej odległości nie będzie możliwe, pszczelarz będzie musiał wybudować trzymetrowy płot, który spowoduje, że pszczoły będą wznosić się na wyższy pułap.

Przy tworzeniu miejskiej pasieki będzie trzeba również zwrócić uwagę na jej usytuowanie względem szkół, przedszkoli, przychodni, domów opieki i podobnych obiektów użyteczności publicznej. Konieczne będzie zachowanie 150 metrowej odległości, ale nie dotyczy to małych pasiek do 10 uli. Uchwała umożliwia również tworzenie miejskich pasiek na dachach budynków. Wyloty uli stawianych na dachach budynków muszą jednak zachować odległość nie mniejszą niż 10 metrów od okien innych budynków.

Jak informuje portal 24legnica.pl - prezydent miasta, Tadeusz Krzakowski, zaznacza, że zmiany w prawie miejscowym wynikają z chęci pomocy owadom oraz docenienia ich znaczenia w ekosystemie. Legnica pragnie być miastem przyjaznym dla pszczół i pszczelarzy. 

Opracowano na podstawie:

24legnica.pl, Miód z miasta. Legnica dostrzegła swoich pszczelarzy, http://24legnica.pl/miod-z-miasta-legnica-dostrzegla-swoich-pszczelarzy/, Data publikacji:2018.02.21, Data odczytu: 2018.02.26



Liczba wyświetleń artykułu: 1607

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Koktajl 3 razy M (Melon, Mango, Miód)

Lekko miodowa sałatka z ogórków i czerwonej cebuli

Sos malinowo-miodowy

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Badania: na jakim obszarze występuje pszczoła samotnica - zadrzechnia fioletowa?

Kontrowersje z życia pszczół - zaproszenie na wykład otwarty

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea L.) - pszczoła samotnica

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku