Portal Pszczelarski

Władze Legnicy zezwoliły na prowadzenie pasiek w mieście

pszczelarstwo dolnośląskie pszczelarstwo miejskie miejska pasieka pszczelarstwo miejskie w Legnicy pasieki w Legnicy Związek Pszczelarzy Ziemi Legnickiej Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom

26 lutego 2018 r. Rada Miejska Legnicy przyjęła projekt uchwały zezwalającej na hodowlę pszczół w mieście. Uchwała została skonsultowana ze Związkiem Pszczelarzy Ziemi Legnickiej. W ubiegłym roku Legnica przystąpiła do sygnatariuszy ogólnopolskiego Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom. Miasto zadeklarowało wtedy, że stworzy 180 miejsc przyjaznych pszczołom. Przyjęta uchwała jest jednym z elementów realizacji tych postulatów.

Zgodnie z przyjętą uchwałą, w Legnicy będzie można hodować pszczoły łagodne, które mają niską skłonność do wyrajania się. Miejsce, w którym będą ustawione ule, musi być opatrzone specjalnymi znakami ostrzegawczymi oraz uniemożliwiać postronnym osobom przypadkowe wejście. Ponadto, pasieka powinna być usytuowana w odległości co najmniej 10 metrów od granicy nieruchomości lub uczęszczanej drogi publicznej. Jeżeli zachowanie wymaganej odległości nie będzie możliwe, pszczelarz będzie musiał wybudować trzymetrowy płot, który spowoduje, że pszczoły będą wznosić się na wyższy pułap.

Przy tworzeniu miejskiej pasieki będzie trzeba również zwrócić uwagę na jej usytuowanie względem szkół, przedszkoli, przychodni, domów opieki i podobnych obiektów użyteczności publicznej. Konieczne będzie zachowanie 150 metrowej odległości, ale nie dotyczy to małych pasiek do 10 uli. Uchwała umożliwia również tworzenie miejskich pasiek na dachach budynków. Wyloty uli stawianych na dachach budynków muszą jednak zachować odległość nie mniejszą niż 10 metrów od okien innych budynków.

Jak informuje portal 24legnica.pl - prezydent miasta, Tadeusz Krzakowski, zaznacza, że zmiany w prawie miejscowym wynikają z chęci pomocy owadom oraz docenienia ich znaczenia w ekosystemie. Legnica pragnie być miastem przyjaznym dla pszczół i pszczelarzy. 

Opracowano na podstawie:

24legnica.pl, Miód z miasta. Legnica dostrzegła swoich pszczelarzy, http://24legnica.pl/miod-z-miasta-legnica-dostrzegla-swoich-pszczelarzy/, Data publikacji:2018.02.21, Data odczytu: 2018.02.26



Liczba wyświetleń artykułu: 2082

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Właściwości i zastosowanie miodu

Skład miodu

Kontrola jakości miodu

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zgnilec amerykański w Krośnie 2016

Kradzież 14 uli w zielonogórskim 2018

Debata o roli pszczół w kontekście społeczno-przyrodniczym

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę